(17.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Lorencové. S přednostním právem - pardon. Ještě faktická poznámka pana místopředsedy Blažka. Prosím.

 

Poslanec Pavel Blažek: Děkuji. Já jenom stručná reakce. Víte, paní kolegyně, vaším prostřednictvím, jméno pana Pospíška na té komisi padlo. Problém je v tom, že předmětem činnosti téhle komise není náprava celého světa a všeho špatného, co bylo v policii za posledních nevím kolik let. A my jsme se, ač neradi, věnovali věcem, jako je SMS apod. proto, že se stala součástí té vládní krize. Nebylo možné, abychom se zabývali úplně vším, co je v policii dobře nebo špatně. Od toho ten orgán za prvé nebyl zřízen a za druhé to není v lidských silách. Takže ano, to jméno tam padalo. Nepadalo tam zrovna pozitivně, to je pravda. Ale pokud jde o předmět naší činnosti, tak tohle jméno tam nemělo relevantní význam, abychom se dál o něm bavili. A pokud vím, on byl snad tehdy zatčen a myslím, že u policie ani není. Ale to si teď matně pamatuji. Proto tam to místo jeho není. To bychom se zabývali fakt vším a to nejde.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Promiňte, já bych si samostatně neodvážil reagovat na paní poslankyni Lorencovou. Ale ona zopakovala něco, co jsem v té diskusi od zástupců ANO slyšel několikrát, a sice větu, že to, že to ještě nebylo prokázáno, ještě vůbec neznamená, že se to nestalo. Řekl to i pan poslanec Chalupa. Tak toho chápu. Tomu jde o život. Ale řekl to i ministr spravedlnosti, v tomto duchu vystoupil.

Kolegové, prosím vás, uvědomujete si, co říkáte? Ono se to neprokázalo, ale to ještě neznamená, že se to nestalo. Tak my dál budeme žít v tom, že se to stalo. Já dám nějaký příklad. Snad se neurazí kolega Faltýnek. Je to statečný člověk, tak já dám schválně nějaký absurdní příklad. Já prostě prohlásím s plnou vahou své osobnosti, že kolega Faltýnek znásilnil nezletilého jezevčíka, což mu samozřejmě na veřejnosti uškodí, protože lidé nemají rádi politiky, ale mají rádi štěňátka. A já to budu tvrdit tak vehementně a do všech novin, a dokonce tím polepím celou republiku a udělám část předvolební kampaně. A budu tvrdit: Faltýnek znásilnil nezletilého jezevčíka. Budu logicky žádán, abych prostě tohle tvrzení prokázal, zvlášť když jsem o něj opřel politickou volební kampaň. Já budu říkat no, prokázat to nemůžu, ale to, že to nemůžu prokázat, to ještě neznamená, že se to nestalo, protože nezletilých jezevčíků je spousta a Faltýnkovi to kouká z očí. A budu to tvrdit dál. A když budu žádán, abych se omluvil za tuto sprostou pomluvu, protože kdybych to skutečně řekl vážně, tak by to byla naprosto sprostá pomluva, kdybych byl žádán o omluvu, tak bych řekl: Proč bych se omlouval? To, že to nemohu prokázat, to ještě neznamená, že se to nestalo.

To je způsob vaší argumentace. Moc vás prosím, vzpamatujte se. Jestliže byl někdo osočen, a pokud tedy byl policejní prezident osočen z nějakého nečestného jednání a ministr vnitra byl osočen, tak buď je prokázáno, že se něco takového stalo, anebo se to nestalo. Není možné někoho osočit, dotknout se jeho cti, pověsti, dobrého jména způsobem, který je schopen zničit mu kariéru, a pak místo omluvy říct: Promiňte, ale to, že se to neprokázalo, ještě neznamená, že se to nestalo. Já prostě protestuji proti tomuhle způsobu argumentace. Kdybychom ho přijali, tak nežijeme v civilizovaném a právním státě. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Čtyři faktické poznámky. Pan poslanec Chalupa, pan poslanec Blažek, pan poslanec Hájek, pan poslanec Komárek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Všem těm, kteří se o mě bojí, tak já vás ujišťuji, že fakt se nebojím, že mi jde o život. Děkuji.

Pokud jde o tu... Ta zpráva je naprosto jasná. Stačí ji položit na stůl a nechat ji tam. Tady je nějaká interpretace a my jsme s tím nezačali. Že my jsme byli ti, kteří to využili v něčem nějak, toto, toto. Přečtěte si tu zprávu a tam skutečně... já nevím, to je filozofická asi debata. Pokud je tady třeba, a teď odhadem, sedm náhod, které se odehrají během tří týdnů, proběhne reorganizace za všech těch aspektů nebo nedodržení různých věcí atd., tak jako se můžu domnívat jako politik, že ty věci nejsou v pořádku. Že neproběhly v pořádku. Jako člen vyšetřovací komise to nemůžu udělat, protože tam mám jiné mantinely a musím se chovat jako člen vyšetřovací komise, který říká, toto jsem ověřil, a toto jsem neověřil. Ale jako politik, který toto ví a který se vyslechl spoustu věcí, tak tvrdím, že ta reorganizace neproběhla tak, jak měla a byla ale zneužita jinou politickou stranou k tomu, aby se zabránilo některým věcem. A to klidně můžu říkat. A to, co se neprokáže, protože na to nemám důkazy... Proč jste nám nedali... Ve Spojených státech se podívejte, jak pracuje vyšetřovací komise, a jak jsme pracovali my. Já to tady nechci napadat. Ale co jsme měli k dispozici? My jsme neměli žádné vyšetřovatele, žádnou kriminalistiku, žádné forenzní studio nebo forenzní úřad, nic. My jsme pracovali s tím, co máme. A jestli tam byl jeden bývalý policista a jeden právník, tak jako od těchto lidí chcete, aby tam dělali sáhodlouhé důkazní řízení? To jste tedy na omylu.

A já jako politik říkám, že to, co se stalo, bylo špatně. A je to jejich vina!

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak. S faktickou poznámkou pan poslanec Blažek. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Blažek: Já jenom, jedna oprava. Ona se netýká Sněmovny. To jméno pana Pospíška souvisí se zatčením. Ono to bylo trošku jinak, jsem si potom uvědomil. V jeho kanceláři byl někdo zatčený, nějaký policista. Tak abych tady nešířil nějaké zprávy, a jemu se omlouvám.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Hájek a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče. Po něm pan poslanec Komárek.

 

Poslanec Josef Hájek: Vážený pane předsedající, když jsem diskutoval se svými horníky, tak jsem jim to musel také vždycky nějak polopaticky vysvětlit, aby to pochopili. A mně tady kolega Kalousek, prostřednictvím pana předsedajícího, nahrál. Takže moji horníci, ve Sněmovně jsme zřídili vyšetřovací skupinu, nebo komisi, která řeší podezření, to, že pan Kalousek pije. Vyšetřovací komise si zavolá svědky a jeden svědek řekne: tak pan Kalousek se mi jevil, že vrávorá. Druhý svědek přijde, že ano, vrávorá, ale to má určitě z toho, že je přepracovaný. Druhý řekne: já jsem viděl, nebo cítil jsem z pana Kalouska vůni švestek. Druhý přijde: ano, to je přirozené, on má strašně rád švestkový kompot. Takže komise potom na závěr řekne: Bohužel, my jsme neměli možnost dát panu Kalouskovi fouknout, protože takový mandát naše komise neměla. Takže my jsme měli právo pouze pravomoci získat informace od svědků. Ti nám bohužel nepotvrdili, a naše komise tedy řekla, že ano, pan Kalousek zřejmě to nepije.

Tak by to asi pochopili moji horníci, jaké nástroje měla komise v jednání. A je to. A je to. A je to.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: A je to. Pan poslanec Komárek a jeho faktická poznámka.

 

Poslanec Martin Komárek: Já už se tady cítím jako bývalý humorista úplně doma. Pan kolega Kalousek řekl "uvedu absurdní příklad" a pokračoval "prohlásím s plnou vahou své osobnosti". Dál už pokračovat nemusel. Absurdní příklad uvedl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. To byla zatím poslední faktická poznámka. Pan poslanec Schwarz a jeho řádná přihláška. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Bronislav Schwarz: Dobrý večer nebo podvečer, pane místopředsedo. Mně to tedy směšné ani humoristické nepřipadá dneska. Mně se strašně těžce mluví k vám, jestli vás to vůbec zajímá, protože jsme všichni už unavení. Já to vidím. Někoho to baví, někdo si z toho dělá legraci. Já bych chtěl připomenout jenom pár věcí a chci mluvit konkrétně. A nebudu tady filozofovat, protože jsem viděl pana místopředsedu jako právníka, jak reagoval, a víc právníků, jak reagoval, když někdo popisuje, jestli byl skutek prokázán, nebo nebyl. Jestli důkazy jsou, anebo nejsou. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP