(16.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Chalupa a paní poslankyně Lorencová, dvě faktické poznámky před panem ministrem Babišem. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Já už se dneska opakuji poněkolikáté. Nic neberu zpět, ale když to shrnu, tak jediný fakt, který ta komise prokázala, je to, že jsme neprokázali. Děkuji. (Hlasy: To není pravda.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Paní poslankyně Lorencová - bere zpět. S přednostním právem pan ministr Babiš. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Já se určitě lidem, jako je pan Kalousek prostřednictvím pana předsedajícího, odpovídat nebudu! Já se odpovídám občanům této země! Mým voličům! (Hlasy: Ne.) Vám určitě ne. (Rozruch v sále, projevy nesouhlasu.) Takže vám se já odpovídat nebudu. Vy, kteří jste zdevastovali -.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, pane ministře, ale mýlíte se, vy jste povinen se zodpovídat Poslanecké sněmovně.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Já si mohu říkat, co chci tady. (Výkřiky, bušení do lavic.) Vy jste tady - vaše Palermo, vy jste to tady rozkradli, já vám to můžu znovu zopakovat, ten váš ROP Severozápad a další věci. Vy nebudete říkat, že já dělám nějaké daňové podvody. Jasně - vy jste vaším zákonem připravil daňové poplatníky o miliardy, protože jste byl neschopný ministr financí, který navíc nasekal dluhy za 670 miliard, a nebyl jste schopen udělat zákon, který by přinesl daně do rozpočtu. Já dělám zákony, které přinášejí peníze do rozpočtu. Takže bych si to vyprosil. A televizní debaty je ztráta času. Protože pokud je někdo demagog a lhář, tak já s ním určitě ztrácet čas nebudu. Takže bych si skutečně vyprosil nějaké lži o tom, že já dělám něco špatně. Já na rozdíl od vás jsem zveřejnil všechny svoje příjmy. Tak zkuste zveřejnit, pane poslanče, vaše příjmy. Ukažte lidem, kolik jste bral od roku 1993, kolik jste zaplatil daní. Jeden novinář mi dokonce říkal, že jste vůbec nepoužil platební kartu. Tak z čeho jste žil teda? Tak to řekněte! Já jsem to řekl. Já jsem zaplatil 337 milionů těch daní. A vy mě z toho zkoušíte tady? No tak to udělejte, ukažte nám, jak jste koupil ten byt a kde vlastně bydlíte, jaké máte majetky, já jsem to řekl jako. Tak vy byste měl mlčet. Takže já si to vyprosím.

A k panu Birkemu. Prosím vás, já jsem neříkal, že vy - vy jste pracovitý člověk, já s tím problém nemám. Já jenom říkám, že vyšetřovací komise na D47 je stejná šaškárna jako ta komise, kterou tady řešíte. Protože tam jste měli střet zájmů.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pane ministře, prosím oslovovat mým prostřednictvím poslance. Děkuji.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Ano, prostřednictvím. Váš advokát, blízký advokát, blízký panu premiérovi, přece zastupuje tu firmu proti zájmům státu. Ne? On většinou zastupuje firmy proti zájmům státu. Škoda Transportation atd. Já to nechci řešit tady. Takže já jako nevím. Já jsem neřekl, že jste zloděj, to fakt jsem neřekl. Naopak vy jste tady povídal něco o zákonu o střetu zájmů, že jsem si něco přihrál. To jsme si vysvětlovali. Já chápu, že jako nový volební manažer musíte teď ukázat tu sílu, ale není to tak.

Já chci jenom ještě k panu poslanci Bartoškovi prostřednictvím pana předsedajícího. Vy jste se mě vůbec nezeptali na reformu policie. Všechny otázky byly, co mám se Šlachtou. No nic nemám se Šlachtou, já jsem to řekl, když jsem se s ním potkal. I pan ministr Chovanec mi osobně říkal, že za mnou přijde pan Laube a pan Šlachta a že zase někdo chce uškodit mně nebo mojí rodině. Takže vy jste se mě ani jednou nezeptali, to byl výslech, začal pan Korte, nominant pana Kalouska, a to byl výslech jenom o tom, co mám se Šlachtou. Na nic jiného jste se nezeptali. Pan Dolejš, kámoš pana Ratha, také. Všichni. (Ohlas v sále.) Ani jednou jste se mě nezeptali o reformě policie, jak to bylo, že byla porušena koaliční smlouva, že to nebylo v plánu, jak to bylo brzké. Ani jednu takovou otázku. Byl to agresivní výslech, že jsem měl pocit, proč tam jsem, co jsem vlastně udělal. Já jsem neudělal vůbec nic. Vůbec nic.

A pan poslanec - tady, pan Blažek, prostřednictvím předsedajícího, se choval ke mně velice slušně. I pan Lank se choval slušně. (Smích.) Ale já ho mám rád! (Všeobecné veselí, potlesk.) Protože já s ním nemám žádný problém. On, chudák, totiž byl ministr spravedlnosti toho 13. června 2013, kdy ještě hnutí tady bylo úplně - dělali jste si z nás snad srandu, a on byl ministr spravedlnosti a dostal takovou sodu: Jak jsi mohl dopustit, že ten Šlachta tam přišel? Proč jsi to nehlásil? A co to dělal ten vrchní státní zástupce? Vy jste ho řídil. Jak je možné, že jste pustil toho Šlachtu na ten úřad?

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Prosím klást otázky mým prostřednictvím. Díky.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Pardon, prostřednictvím šéfa. (Smích.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Na úřad mým prostřednictvím.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Omlouvám se, prostřednictvím pana předsedy. Takže jste dostal sodu. Já chápu, že jste to nezvládl, že jste pustili ten ÚOOZ na ten úřad. Takže já s vámi nemám žádný problém. Vy jste se ke mně vždycky choval slušně - prostřednictvím tohoto. (Smích.) Je to v pohodě.

Takže o jsem ještě chtěl říct? Takže o reformě policie nebylo nic. Bohužel. A my na to máme jednoznačně jiný názor. My si myslíme, že hlavní problém byl, že se nehlásily ty kauzy, co se vyšetřovaly.

Ale já jsem přišel na ty interpelace, tak už to nebudu rozvádět. Děkuji a na shledanou! (Veselost. Potlesk v části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Faktická poznámka. Nejprve pan předseda Kalousek, po něm pan poslanec Blažek, po něm pan poslanec Dolejš. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Pane ministře, nepochybně na to máte v rámci přednostního práva právo. Přesto vás prosím, nechme si vaše zjevné daňové podvody na mimořádnou schůzi, kterou poslanecké kluby TOP 09 a ODS svolají, tam budete mít veškerý prostor k těm košatým vyjádřením, kterými nás teď obdařujete. Ale teď neodvádějte pozornost od práce vyšetřovací komise. O totéž chci poprosit další kolegy. Daňové podvody, dluhopisy, zneužívání práva a využívání práva, to všechno si nechme na mimořádnou schůzi, která bude svolána. A teď pojďme nezesměšňovat nebo nezlehčovat práci našich kolegů, kteří odvedli profesionální práci, předložili nám svoji zprávu. My bychom ji měli projednat a přijmout usnesení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Blažek, jeho faktická poznámka. Po něm pan poslanec Dolejš.

 

Poslanec Pavel Blažek: Děkuji za slovo. No tak to je těžká reakce. (Se smíchem:) Pane ministře, já bych nechtěl být vaší milou, protože ve 12 jsem byl české Palermo, v 16.38 mě máte rád, tak abych se bál, co bude za dvě hodiny! (Smích.) Ale já nechci zlehčovat tu debatu.

Já z té vaší řeči si dovolím vypíchnout - vy jste jmenoval ROP Severozápad. Já bych rád zdůraznil poslancům za hnutí ANO a vlastně i vám, že tím, co se odehrálo myslím v prosinci, to zatýkání, které probíhalo v této věci, tak je to takový malý důkaz toho, že ta reorganizace nezabránila pokračování nějakých stíhání a podobně. To už dělala ta nová centrála, a udělala to, jako by žádné změny v policii nebyly. Takže tady vidíte důkaz toho, že to ničemu nezabránilo a zatýkalo se do aleluja. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP