(16.20 hodin)

 

Poslanec Pavel Blažek: Tak já děkuji panu předsedovi naší strany za pěkná slova o mně. Nicméně zase nebuďme na pana ministra financí tak zlí. Pokud jde o mou osobu, tak řekl, že jsem byl kdysi v nějaké vládě. Vždyť je to pravda. Ve vládě jsem byl. Pak jsem zaznamenal nějaké české Palermo. Já jsem z Moravy, čili o mně to být nemohlo. Takže v podstatě já se nemám proč bránit. Pan ministr byl vlastně až moc přiměřený, bych řekl. Já jsem čekal, člověk tady pozoruje, že by to mohlo být ještě horší, takže já jsem z toho vyšel dobře. Byl jsem v nějaké vládě. A kolegové z Čech by se měli bránit z komise, že to bylo o nich. Já nemám důvod se bránit ani cokoliv vyčítat panu ministrovi.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, pane poslanče. Pan místopředseda Bartošek a jeho faktická poznámka. Po něm faktická poznámka pana předsedy Kováčika.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vzhledem k tomu, že v úvodním projevu pana vicepremiéra zaznělo mé jméno, mám potřebu se zeptat: Pane vicepremiére, jak se kladou otázky v průběhu vyšetřování, aby nebyly pitomé? (Ministr Babiš z vládní lavice: Ne jak policie, pane kolego.) No víte, my jsme vyšetřovací komise. (Jo aha. Ale já jsem nic neudělal.) Ale nikdo neřekl, že jste něco udělal.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já prosím, abyste na sebe nepokřikovali. Mluvíte ke Sněmovně, prosím dodržujte úctu ke Sněmovně.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vždyť přece vám nikdo neřekl, že jste něco udělal. My jsme kladli otázky, které se snažily dostat na podstatu věci. Stejně tak, jak jsme kladli řekněme nepříjemné otázky vám, kladli jsme je stejně důrazně i jiným. Ty otázky nebyly jiné.

Pan předseda komise řekl, že jsem používal svůj deníček. Ano, protože jsem si zapisoval výpovědi jednotlivých lidí, kteří přišli před komisi. To jsem si analyzoval a na základě toho jsem pak kladl otázky. Ale já toto považuji za standardní způsob práce, že si zjistím informace, ty si zanalyzuji, a jestliže něčemu nerozumím, tak se zeptám.

A věřte tomu, že bych chtěl ocenit práci všech členů komise, i člena vaší strany. To nebyly mnohdy jednoduché diskuse. (Ministr Babiš: My jsme hnutí ještě.) Jste stále hnutí, dobře. Ale rozumíme si, o čem si povídáme. Tak to je dobře.

Z toho důvodu chci říct jednu věc. Ty otázky byly nepříjemné. Dostali jsme se ke spoustě věcí. A znovu říkám, závěrečná zpráva není pouhé konstatování, ale součástí závěrečné zprávy jsou dvě trestní oznámení. Možná že kdybychom se ptali měkčeji, jinak, lépe a radostněji, měli bychom dnes zprávu, která by vlastně nic neobsahovala, a my bychom neslyšeli, že klademe pitomé otázky. Možná že když k vám půjdu na školení, řeknete mi, jak se kladou správné otázky.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi. Následují faktické poznámky. Pan předseda Kováčik, pan předseda Stanjura, pan ministr Babiš. Všechny tři faktické poznámky. Pan ministr Babiš, pardon, chce přednostní právo. Takže to po panu Kalouskovi a Vondráčkovi přednostní práva. Prosím, vaše dvě minuty, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Tak tedy potřetí, paní a pánové. Poměrně věcná diskuse k poměrně věcné zprávě a jasným závěrům, dvě trestní oznámení a návrh konkrétního usnesení, se tady zvrhla v koaliční zabíjačku. Mně ten stav připadá jako manželství, ve kterém, i když vím, že vládní koalice je vždycky sňatek z rozumu, převládl spíše nepřekonatelný odpor, a tak je těsně před rozvodem. Jenže volby budou až za řadu měsíců. Já bych chtěl poprosit, pojďme se vrátit k té věcné rovině projednávání této zprávy.

A jinak se mi chce říct: jménem zákona, vážená vládní koalice, je čas, abyste se rozešli. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S faktickou poznámkou pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Většinou to nedělám, ale pokusím se pomoct panu místopředsedovi Bartoškovi. Vy jste se ptal pana vicepremiéra, jak si on představuje takové jednání vyšetřovací komise. Tak třeba takto. Dobrý den, pane ministře financí. Hluboce se omlouváme, že jsme si vás předvolali, ale vy jste k tomu tak hodně mluvil, že jsme se vás museli zeptat. Chápete to? Ano, děkuji, chápu. Další otázka jiného člena vyšetřovací komise. Pane ministře, jak to děláte, že jste tak dobrý? Snažím se. Pak se přihlásí člen vyšetřovací komise z hnutí ANO a říká: Pane ministře, vy jste ještě lepší než dobrý. Vy se musíte snažit. Makám pořád. A poslední otázka, a tím mohl ten výslech skončit. (Pobavení po stranách sálu.)

Až tady budete stát a my na vás budeme halekat, tak se nebudete smát.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Poprosím kolegy, aby na sebe nehalekali. Prosím, pokračujte, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: A poslední dotaz by měl znít, a ten by vycházel opravdu z tvrdých rozhovorů, které poskytuje Andrej Babiš Mladé frontě, Lidovým novinám, a mohlo by to znít takto: Je opravdu pravdivý váš názor, že v novinách o všech ostatních píšou pravdu a o vás samé lži? Ano, samozřejmě. Čerpám z veřejných zdrojů. (Potlesk ze stran sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: S faktickou poznámkou pan místopředseda Vondráček. Prosím.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za slovo. Dovolte mi konstatovat, že odpoledne se ještě o reorganizaci policie tady nemluvilo. Já jsem přihlášený s přednostním právem po panu Kalouskovi. Myslím si, že je vhodné dojet tady tento blok a že bychom se potom vrátili k reorganizaci policie, takže já stahuji svoji přihlášku s přednostním právem. Přede mnou bude tím pádem mluvit pan ministr Babiš. Já se přihlásím později.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. To byly všechny faktické poznámky. S přednostním právem pan předseda Kalousek, po něm pan ministr Babiš.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, já bych se chtěl hluboce omluvit všem členům vyšetřovací komise za to, že oblíbený válečnický pokřik východňárských divochů Kalousek! Kalousek! odvedl pozornost od bodu, který projednáváme, a sice závěrečná zpráva vyšetřovací komise ÚOOZ. To projednáváme.

Pan ministr Babiš nám tady říkal, že na něco odpovídá v rámci interpelací. Teď nemáme bod interpelace. Já jsem svoji interpelaci stáhl, žádnou otázku jsem nepoložil. On tady odpovídal na něco, já nevím, na co se nikdo neptal. Bez ohledu na to, že to byly zmatené bláboly, hlavně prostě tu otázku nikdo nepoložil.

Takže pane ministře, vy jste sice říkal v poledne na tiskové konferenci, abych vás přesně citoval, "já na interpelace normálně nechodím, protože to je buzerace, a já radši pracuji pro lidi, ale tentokrát udělám výjimku a přijdu, protože první interpalice bude pan Kalousek". Já jsem polichocen, byl jsem v životě už leccos, byl jsem dokonce už jednička, ale dnes poprvé jsem byl polichocen titulem interpalice. Ale já jsem svoji interpelaci nepřednesl, přednesu ji příště, až naleznete tu odvahu tady být. Vy nemáte, pane ministře financí, odvahu se mnou jít do jedné jediné televizní diskuse, vy nemáte odvahu sem přijít, když já jsem vylosován k interpelaci, byť říkáte, že se na tu interpalici těšíte.

My vám pravděpodobně tu radost uděláme, pro ta vystoupení, kterými jste tady naprosto zbytečně rušil bod, tak prostě svoláme mimořádnou schůzi na vaše zjevné daňové podvody. A bude dostatečný prostor k tomu, abyste se k tomu mohl vyjádřit. Ale teď prosím nerušme vašimi zjevnými daňovými podvody, nerušme tento bod závěrečná zpráva vyšetřovací komise, protože vyšetřovací komise odvedla profesionální práci, uvádí věcná fakta, není to žádný politický dokument, jsou to prostě pouze fakta, o kterých hlasovali všichni členové komise. Každá z našich frakcí tam měl svého zástupce a všichni uznali, že ta fakta jsou skutečnými fakty, že neplatí ten mediální kýč, kterým byla veřejnost krmena několik týdnů, o těch hrdinných a statečných policistech ÚOOZ a o těch nestranných a poctivých státních zástupcích, že to je velmi, velmi jinak.

A já jsem vděčný vyšetřovací komisi, že nám řekla, jak to je, protože to je orgán Poslanecké sněmovny. Orgán Poslanecké sněmovny, který rozhodoval, znovu opakuji, všemi hlasy. Snaha o dehonestaci jejího předsedy je směšná, komická, trapná. Všichni víme, že předseda jakékoliv komise je první mezi rovnými, že nemá dva hlasy, že má jeden hlas. A jestliže pro ten text se vyjádřilo všech sedm členů komise, takže tomu textu můžeme věřit, protože to byli naši zástupci, které jsme tam s plnou důvěrou poslali. Tak jako TOP 09 s plnou důvěrou do té komise poslalo pana Korteho, tak ANO tam s plnou důvěrou poslalo pana Chalupu, ODS tam s plnou důvěrou poslala pana Blažka, mohu pokračovat. Naše názory, ideová východiska se v této Sněmovně různí, ale každý jsme tam měli svého zástupce, kterému plně důvěřujeme. (S důrazem:) A všichni se shodli na faktech, která jsou nám předložena. A zpochybňovat tato fakta, říkat jim šaškárna, je opovrhování parlamentní demokracií, pane ministře. Vy se zodpovídáte této Sněmovně a vy važte slova! Nejste všemocný, omnipotentní, byť se tak cítíte.

Děkuji za pozornost. (Potlesk.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP