(16.00 hodin)

 

Poslanec Martin Lank: Děkuji za slovo. Prosím vás, když se tady operuje tím, že snad policejní prezident měl být namočen do nějaké podezřelé komunikace prostřednictvím podezřelých telefonních čísel a telefonů, tak ono je to výrazně složitější, ta cesta, než jak je tady občas zjednodušeně prezentováno. Tady odešla jakási esemeska - a pozor, ne že by odešla varující, ale naopak na to číslo přišla, a to číslo bylo v kontaktu s jiným číslem, s jinou SIM kartou. A tato SIM karta se pak nějakou shodou okolností ocitla v telefonu, nakrátko, jednou, ve kterém tom telefonu se pak nakrátko také ocitla SIM karta registrovaná na někoho z příbuzných policejního prezidenta. Takhle je to složité. Je to opravdu zlomené ne přes jedno koleno, ale minimálně přes dvě.

Já jenom chci upozornit, že pokud by mělo být trestné, že někdo z vás je v kontaktu s někým, kdo je v kontaktu s nějakou závadovou osobou, tak vzhledem k tomu, v jakém prostředí se pohybujeme, tak bychom měli jít sedět všichni!

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za dodržení času. Nyní tedy s přednostním právem pan předseda Jan Hamáček. Po něm s přednostním právem pan vicepremiér Andrej Babiš. Máte slovo, pane předsedo.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já si velmi vážím důvěry, kterou jste mi dali na začátku volebního období, když jste mě téměř všemi hlasy zvolili předsedou Poslanecké sněmovny. A já jsem přesvědčen, že byste mě nezvolili jenom proto, abych se střídal se svými kolegy v řízení schůze a uděloval slovo, ale také proto, abych se ozval ve chvíli, kdy mám pocit, že Poslanecká sněmovna či náš demokratický systém je vystaven nějakému tlaku či nějakému zpochybňování.

Proto já prostě nemohu mlčet k tomu, co jsem slyšel dnes odpoledne na tiskové konferenci pana ministra financí. Já pokládám výroky pana ministra financí na adresu vyšetřovací komise za naprosto skandální a nepřijatelné. Já je pokládám za zpochybňování základů demokracie v České republice. My jsme parlamentní demokracie. Poslanecká sněmovna je nadána kromě jiných pravomocí také pravomocí ustavovat vyšetřovací komisi. Vyšetřovací komise má pravomoci policejního orgánu. A já prostě nemohu akceptovat to, co zaznělo na tiskové konferenci pana ministra financí.

Já rozumím tomu, že se panu ministrovi nelíbí závěry této komise. Nicméně tato komise byla ustavena v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny na principu takovém, že v ní byly zastoupeny všechny parlamentní strany včetně nominanta hnutí ANO. A ta závěrečná zpráva byla schválena, pokud vím, jednomyslně. Tudíž i hlasem nominanta hnutí ANO.

Co mě zarazilo dále, bylo to, že pan ministr financí - já jsem rád, že dorazil, a možná k tomu něco řekne - že se neobtěžoval přijít na jednání Poslanecké sněmovny a ty své výroky nám sem posílal telemostem. Já doufám, že teď, je přítomen, že se k té věci vyjádří a nebudeme si věci vzkazovat přes média.

Ale já bych opravdu prosil, aby pan ministr mírnil svá slova v této věci. A za ty výroky, které už pronesl, a tím pádem už je nevezme zpátky, tak aby se za ně omluvil. A doufám, že tak učiní ještě během jednání k tomuto bodu a učiní tak předtím, než dojdeme do podrobné rozpravy, protože pokud tak neučiní, tak já budu nucen navrhnout v podrobné rozpravě usnesení Poslanecké sněmovny, která ho k té omluvě vyzve.

Děkuji. (Potlesk v celém sále.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já děkuji panu předsedovi. A s přednostním právem nyní vystoupí pan ministr financí Andrej Babiš.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Takže dobrý den. Děkuji za slovo, vážené kolegyně, kolegové. No já jsem přišel na ty interpelace. Řekli mi, že v 16 hodin... (Smích vlevo.) Dneska jsem výjimečně udělal výjimku, těšil jsem se na ty dluhopisy pana Kalouska.

Takže pár slov k panu kolegovi Hamáčkovi. Já skutečně tu vyšetřovací komisi považuju za šaškárnu. Považuju za absurdní, že předsedou se stal pan bývalý ministr spravedlnosti Blažek. Protože pan ministr spravedlnosti byl ministrem v červnu 2013, kdy na Úřad vlády přišel ÚOOZ, a my jsme se dostali do stavu, kde kmotr řídil tuto zemi přes milenku premiéra Nečase. A v té vládě seděl pan Schwarzenberg, pan Kalousek, pan Fiala, všichni jste tam seděli. Tak já chápu, že jste naštvaní na ten ÚOOZ, na toho Šlachtu.

Takže měl tam střet zájmu v té komisi. My jsme přece chtěli tady pana Lanka. Ten nemá žádnou tradici v korupci, tak my jsme chtěli jeho. No ale nějak jste si to odhlasovali. Stejná šaškárna jak s tou D47. To je pro lidi, aby věděli, to je ta zvonková dráha z Olomouce do Ostravy, kde házeli odpadky do základů té dálnice a kde Euroviu zastupuje nějaký pan Radek Pokorný, blízký přítel pana premiéra. Také to dopadlo. Pan Birke to řešil tak, že to nedořešil. Takže ty komise jsou takové, jaké jsou. A já na tom nemám důvod co měnit. Já jsem zažil tu komisi a celý ten můj... Já vůbec nevím, proč mě tam pozvali. A probíhalo to tak, že tady pan kolega Korte mě tam zkoušel a pan Bartošek a pan Dolejš, blízký přítel pana Ratha. A vlastně jsem měl pocit, že jsem udělal něco špatného a že vlastně patřím i se Šlachtou do vězení. Protože já jsem se s panem Šlachtou potkal asi pětkrát a vždy tam byl pan Laube a vždy mi šlo o život. Jednou mě chtěla zabít hazardní lobby, potom albánská mafie, potom nějaký prášek a nevím co. A všechna ta setkání byly na půdě Ministerstva financí. A dokonce jedno bylo na Bezpečnostní radě státu. A pan ministr Chovanec si to pamatuje. Tam zase albánská mafie mi chtěla unést dceru. A vždycky jsem se s ním potkal na půdě oficiální. Ale ta komise, ty otázky, kde jsem byl vlastně v pozici nějakého obviněného, tak to bylo o tom: Co máte se Šlachtou? No nic nemám se Šlachtou, co bych měl. Pan premiér říkal, že se stát o něj postará, tak se paní náměstkyně Schillerová postarala.

Takže k té komisi já nemám co řešit. Já se nemám komu omlouvat.

Tak já bych přešel na tu interpelaci s dovolením. Takže mě tady kolegové připravili Kalouskové dluhopisy pro občany... (Rozruch vlevo v sále.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Pane ministře, bylo by vhodné hovořit k věci, k bodu.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Já mluvím jako k věci jako. Když jsme probírali EET, tak pan ministr Kalousek mluvil pět hodin o skladu ve Vrběticích. Tak máme tu demokracii, všichni říkají, tak mě nechte demokraticky mluvit, jo?

Takže kdy začal příběh s korunovými dluhopisy? No musíme se vrátit do roku 2011, do doby, kdy Miroslav Kalousek na Ministerstvu financí finalizoval přípravu detailů svého velkolepého projektu spořicích dluhopisů pro občany. (Hlučno v sále, neklid.) Poté co schodek v roce 2009 vystřelil z neuvěřitelných -

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já bych poprosil o klid v sále. Pan ministr se přihlásil s přednostním právem, nyní hovoří.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Potom co schodek v roce 2009 vystřelil k neuvěřitelným 192 miliardám a důvěryhodnost České republiky se na finančních trzích otřásla v základech, v roce 2010 byl schodek stále neuvěřitelný, více než 156 miliard a v roce 2011 pak 142 miliard, usoudil pan Kalousek, že je čas začít shánět zdroje na financování tohoto šíleného hospodaření přímo v kapsách občanů České republiky. (Trvalý hluk v sále.)

Hned poté, co se po krátké přestávce vrátil v roce 2010 do funkce ministra, oznámil jako jednu ze svých priorit - návrat ke svému projektu, jehož základy začal pokládat v roce 2009 dluhopisům pro občany. Jak ale přimět lidi, aby místo toho, že si své volné peníze -

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Pane ministře, já se ještě jednou omlouvám. Prosím všechny, kteří nahlas hovoří, aby tak činili v předsálí, nikoliv v sále.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Aby místo toho, že si své volné peníze uloží na termínovaný účet v bance nebo uzavřou spoření, koupili poněkud perverzní produkt, jako je státní dluhopis. Kalousek věděl, že s tou motivací musí být výše úročení, tedy že lidem za uložené peníze nabídne víc, než jim nabízely banky ve svých finančních produktech. Kalousek tedy nastavil vysoký a naprosto nevýhodný úrok. Stát prodával pětileté dluhopisy občanů s výnosem přes 3 %, zatímco na mezibankovním trhu by si tehdy mohl půjčit o více než procento méně.

Pan Kalousek věděl, že vyšší úrok už nastavit nemůže. Ne snad proto, že by stát prodělával ještě více. To mu bylo jedno, jak si za chvíli ukážeme, ale proto, že už tak byl za nastavenou výši úroku masivně kritizován analytiky napříč všemi médii a bankovními domy. Otevřeně se hovořilo o defraudaci. Nakonec to byla právě neúnosná výše úroků -

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Ještě jednou prosím o klid v sále! ***
Přihlásit/registrovat se do ISP