(15.40 hodin)
(pokračuje Korte)

Cíl této kampaně byl jasný. Bylo to odstavit policejního prezidenta, odstavit ministra vnitra, tím oslabit premiéra a destabilizovat celou ČSSD. Dámy a pánové, toto, čeho jsme byli svědky, byl pokus o puč číslo 2.

Puč číslo 1 se odehrál před třemi a půl lety zásahem na vládě, který provedly tytéž osoby a tytéž orgány. Byl to ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty, bylo to Vrchní státní zastupitelství v čele s Ivo Ištvanem. Jaký je ostatně výsledek po třech a půl letech? Žádný. Nula. Až za pět let z této nuly bude nula absolutní, doktor Ištvan patrně rozhodí rukama a řekne: Inu, měl jsem jiný právní názor.

Po bombastickém zásahu, po spektakulárním zásahu na Úřadu vlády následovaly bombastické tiskové konference jejich aktérů, kde se hovořilo o desítkách kilogramů zlata atd. Důsledkem byl pád vlády, důsledkem byly předčasné volby. Výsledkem této velké protikorupční revoluce, jak to nazývá publicista Bohumil Zeman, je, že k moci se prodral oligarcha s heslem řídit stát jako firmu, ovšem neřekl, že ten stát chápe jako svoji firmu, a tudíž všechny občany jako své zaměstnance.

A co se stalo? Stalo se to, že nic z tehdejších pomluv, podezření a obvinění se neprokázalo. Neprokázalo se, že organizační změna byla provedena za účelem odstavit Roberta Šlachtu. Robert Šlachta se odstavil sám. On dostal nabídku na místo v řídicí struktuře nově vznikající centrály, Národní centrály proti organizovanému zločinu, ale on to odmítl se slovy, že se jedná o prasárnu.

Neuskutečnilo se strašení, že z policie z tohoto útvaru odejde několik set lidí. Bezprostředně v souvislosti s organizační změnou odešlo šest osob, za půl roku existence NCOZ nějaké dvě desítky. To je prosím na osmisethlavý sbor naprosto mizivé číslo, které znamená spíš zcela běžnou obvyklou fluktuaci.

Nesplnilo se také to, že organizační změna je provedena proto, aby se zametly pod stůl některé důležité, citlivé, politicky citlivé kauzy. Svědčí o tom například realizace, prosincová realizace v severních Čechách, ve které figuruje paní Váhalová, bývalá místopředsedkyně ČSSD. (Posl. Faltýnek z pléna: Vaňhová.) Pardon, děkuji za opravení, omlouvám se paní Váhalové. (Hlas z pléna. Předsedající: Já poprosím, abychom na sebe nepokřikovali.)

Negativní dopady se tedy prozatím neprojevily.

Dámy a pánové, nezbývá než konstatovat, že tento pokus o puč jejich aktérům nevyšel. A to je pro občany této země rozhodně dobrá zpráva. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já děkuji panu poslanci. Než přikročíme dál, přečetl bych omluvu pana ministra Miloslava Ludvíka, který se omlouvá z dnešního jednání od 17 hodin z důvodu neodkladných pracovních záležitostí.

S faktickou poznámkou z místa se přihlásil pan ministr spravedlnosti, po něm s přednostním právem s řádnou přihláškou pan předseda Sněmovny Jan Hamáček. Pane ministře, vaše dvě minuty.

 

Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, já se přiznám, že jsem teď zmaten, protože pokud je mi známo, tak ta komise jednala v utajení, a to, co je neutajené, je akorát ta závěrečná zpráva. A teď nám tady pan poslanec Korte dlouze vyprávěl o tom, jak to na té komisi probíhalo, co tam všechno slyšel, co tam viděl, něco z toho četl. Tak tomu nerozumím. Tak buď porušujete to utajení, nebo nevím. A já tohle odmítám. Buď tedy odtajněte všechno, anebo to dodržujte a nemluvte o tom. Ale ne že si takhle někteří členové komise budou vybírat, co z toho nám tady milostivě řeknou a co neřeknou.

A pak ještě k té slavné esemesce. Já tedy čerpám jenom z veřejných zdrojů, protože žádné jiné nemám, a tam čtu, že ta esemeska nebyla osamocená, ona byla součástí nějaké komunikace. A ta zněla takto, tak jak to je tedy na internetu: "Ahoj David. Ahoj. Podařilo se zjistit podrobnosti? Napiš tady, please. Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tátu. Důvod nevěděl. Kurva. Teď už jen tady, prosím."

Dámy a pánové, mně je celkem jedno, která z těch esemesek šla kam, ale pokud pan policejní prezident nedokáže vysvětlit, jak se SIM karta, která se účastnila téhle komunikace, dostala k jeho synovi, tak je to podle mne vážný problém. Děkuji. (Potlesk poslanců klubu ANO.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S faktickou poznámkou je elektronicky přihlášen pan poslanec Korte, po něm s faktickou pan ministr Chovanec.

 

Poslanec Daniel Korte: Neprozradil jsem žádné utajené informace. Já myslím, abyste si přečetl noviny svého šéfa. Vše, co jsem tady říkal, v nich bylo během několika měsíců obsaženo.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan ministr Chovanec.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, pan kolega Pelikán to zřejmě bere více osobně, než je zdrávo. A jestli chcete, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, řešit, kdo tady začal popisovat podrobnosti jednání komise, tak vřele doporučuji si přečíst stenozáznam z vystoupení pana kolegy Chalupy. Přečtěte si prosím pěkně, kdo s tím tedy začal. V těch sedmi stranách, kdo co řekl, jak se tvářil, proč se tak tvářil atd. atd.

Já si myslím, že vy už jen natahujete šarádu, kterou jste tady rozjeli, a víte, že prohráváte a snažíte se za každou cenu to rozmlžit. To, co jste tady přečetl, ty esemesky - vy opět dehonestujete nezávislého policejního prezidenta. Na základě jakých pseudodůkazů? Tak buď nám tu řekněte na rovinu, že jste si k tomu vyžádal zprávu ze státního zastupitelství, na což máte podle zákona právo, anebo čerpáte z nějakých veřejných zdrojů a ve veřejném prostoru urážíte nejvyššího policistu této země. To byste jako člen vlády dělat prostě neměl. A jestli jste k tomu nedospěl, tak se obávám, že tam nemáte co dělat.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já děkuji panu ministrovi. Nyní elektronicky přihlášené faktické poznámky pana poslance Blažka, po něm pan poslanec Chalupa, potom z místa se hlásil pan poslanec Ondráček.

 

Poslanec Pavel Blažek: Dobrý den. Já jenom panu ministru spravedlnosti připomenu, že je člen vlády, to znamená, vláda je nám odpovědná za to, koho za její účinnosti a působnosti jmenovali, a v té vládě sedíte vy, nikoliv já. Za policejního prezidenta odpovídáte vy jako člen vlády, nikoliv já. V té vládě nemusíte být, pokud tam je takový pazgřivec, jak řeknu po moravsku. Vy v ní zůstáváte, a tím pana policejního prezidenta legitimizujete. Já nikoliv! ***
Přihlásit/registrovat se do ISP