(14.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane poslanče, za dodržení času. Předseda vlády Bohuslav Sobotka odpoví na interpelaci písemně v souladu s jednacím řádem.

Jako devátý v pořadí byl vylosován pan poslanec Stanislav Grospič, který však svoji přihlášku stáhl. Proto poprosím, aby se slova ujal pan poslanec Tomio Okamura, který přednese svou interpelaci na předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane premiére, média na základě informací od vašich vládních poslanců spekulují, že vaše vláda se obává přijetí zákona o referendu proto, že by údajně jeho přijetí vedlo k referendu o setrvání České republiky v Evropské unii. V této souvislosti připomenu, že jsem tady já již před třemi lety navrhl zákon o referendu, ale vaše vláda mi ho zamítla. Tehdy váš ministr Dienstbier tvrdil, že prý přijmete nějaký vládní návrh. A teď vidíme výsledek. Přestože má vaše vláda zákon o referendu v programovém prohlášení, tak jste obelhali voliče a tento váš veřejný slib jste nesplnili.

Rád bych slyšel váš názor nejen jako předsedy vlády, ale také jako předsedy sociální demokracie na následující otázky. A prosím odpovězte jen ano - ne, nepotřebuji žádné dlouhé nic neříkající řeči okolo, jak je vaším zvykem.

Moje otázky zní: Za prvé - vy sám přiznáváte občanům České republiky právo rozhodovat o tom, zda budeme, či nebudeme členy Evropské unie? Za druhé - a souhlasíte s tím, že také pro referendum by nemělo být žádné povinné procento zúčastněných voličů, kvorum, pro uznání jeho platnosti už proto, že neexistuje u žádných jiných voleb včetně těch, v nichž jsme byli zvoleni my dva? Bezesporu víte, že o vstupu do Evropské unie občané v dosud jediném celostátním referendu hlasovali. Takže zcela logicky z toho plyne jediné, že jediným, kdo o vystoupení či setrvání může rozhodovat, není vláda ani Parlament, ale jen a jen občané, kteří o vstupu rozhodli. Náš ústavní systém tímto referendem zcela jasně řekl, že o důležitých mezinárodních smlouvách smí rozhodovat právě jen občané, a nikoliv omezená skupina vybraných elit. A jak vám jistě neuniklo, toto referendum o vstupu do Evropské unie nemělo ani žádné kvorum, které by limitovalo jeho platnost počtem zúčastněných voličů. Myslím proto, že přijímat omezení platnosti referenda počtem zúčastněných občanů je dnes nejen pokrytecké a nefér, ale samozřejmě to není ani demokratické. Kdy tedy vaše vláda přijme ústavní zákon o obecném referendu včetně referenda na základě lidové iniciativy, které umožní v případě zájmu občanů občanům rozhodovat přímo o zásadních otázkách fungování státu? A sám víte, že jestli nezačne projednání ve Sněmovně ihned, tak není již možné časově přijetí zákona do konce volebního období zvládnout. Nevadí vám, že zase podvedete občany?

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane poslanče, za dodržení časového limitu. Předseda vlády Bohuslav Sobotka odpoví na vaši interpelaci písemně v souladu s jednacím řádem.

Jako další byl vylosován v pořadí pan poslanec Michal Kučera, který stáhl svou interpelaci. Jako dvanáctý byl vylosován pan poslanec Stanislav Grospič, který také stáhl svoji interpelaci, a já tady mohu konstatovat, že s další interpelací vystoupí pan poslanec Marek Černoch, který byl vylosován na 13. místě. Ale pana poslance Černocha v tuto chvilku nevidím přítomného v sále, tudíž i jeho přihláška propadá. Na 14. místě byl vylosován pan poslanec Ladislav Šincl, který nyní vystoupí se svou interpelací na předsedu vlády. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Ladislav Šincl: Vážení kolegové, já vím, že máme tady před sebou ještě jiný důležitější bod, a z tohoto důvodu bych chtěl všechny moje dnešní interpelace stáhnout, abych vás tady všechny nezdržoval, a slibuji všem přítomným, že všechny dneska naplánované moje interpelace, i na Andreje Babiše, dvě jsou tedy celkem, budu používat v příštím zasedání Poslanecké sněmovny. Děkuji za pochopení.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Tak, já vám děkuji, pane poslanče a registruji vaše stažení interpelace.

Na 15. místě byl vylosován se svou interpelací na předsedu vlády pan poslanec Michal Kučera, který ji také u mne osobně stáhl.

Nyní jsme vyčerpali přihlášky na interpelace na předsedu vlády a nyní tedy budou následovat ústní interpelace na ostatní členy vlády. Vyzývám pana poslance Jiřího Zlatušku, aby přednesl interpelaci na místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka a zahájil tak blok odpovědí členů vlády na interpelace poslanců. Ale pana kolegu Zlatušku nevidím v sále, tudíž jeho interpelace propadá. Následuje se svou interpelací pan poslanec Michal Kučera. Máte slovo, můžete přednést svoji interpelaci.

 

Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, děkuji za slovo. Já bych chtěl tuto interpelaci stáhnout, ostatně jako všechny následující mé interpelace v dnešním dni. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče, eviduji tento požadavek. Jako třetí v pořadí byl vylosován se svou interpelací pan poslanec Ludvík Hovorka. Takže vyzývám pana poslance Ludvíka Hovorku, aby přednesl interpelaci.

 

Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážený pane ministře, nemohu svou interpelaci stáhnout z důvodu možného časového prodlení, protože Homolka Premium Care a.s. jako dceřiná společnost Holte, která je stoprocentně vlastněná Nemocnicí Na Homolce, má být prodána do konce února. Je to vysoce zisková společnost, která poskytuje nadstandardní zdravotní programy. Měla tržby kolem 28-29 milionů v letech 2013, 2014, na odměny orgánům představenstva a dozorčí rady bylo věnováno zhruba 4,5 milionu korun a zisk před zdaněním byl 7 milionů korun.

Já se vás chci zeptat, pane ministře, jestli si myslíte, že to je jediný způsob, kterým je možné vyřešit likvidaci společnosti Holte. Proč tato společnost není převedena na mateřskou nemocnici, Nemocnici Na Homolce, které by se zajisté hodily ty příjmy z akciové společnosti? Myslím si, že vy jako manažer nemocnice byste určitě neprodával uvnitř nemocnice vysoce ziskovou společnost. Takže prosím o vaši odpověď a prosím vás také, abyste zastavil výběrové řízení na prodej sto procent akcií této vnukovské společnosti Nemocnice Na Homolce. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče, a slovo má pan ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Prosím, pane ministře.

 

Ministr zdravotnictví ČR Miloslav Ludvík Pane předsedající, dámy a pánové, no, neprodal, kdybych nemusel. Celý problém je totiž v tom, že pokud se to řídí pravidly pro akciové společnosti, tak to funguje. Ve chvíli, kdy to převedete na státní příspěvkovou organizaci, tak to prostě nefunguje. Tuhle zkušenost jsem udělal i já v Motole, se přiznám. Prostě ve chvíli, kdy se musíte řídit pravidly, která jsou pro státní příspěvkové organizace, tak se vám to celé rozplyne. Celé se vám to rozplyne kvůli jinému systému účtování, kvůli tomu, že musíte okamžitě jít podle zákona o státním majetku, což znamená, že něco nemůžete prodat, nabídnout jiným státním organizacím atd. atd. Čili vy máte pravdu. Je to skutečně v této chvíli celkem zisková záležitost, ale přesně ve chvíli, kdy to převedeme jakoby na tu mateřskou Nemocnici Na Homolce, tak v tu chvíli to přestane fungovat. To bude problém. To je problém fungování všech státních příspěvkových organizací.

Takže abych vám odpověděl, tak do jisté míry máte pravdu, protože dneska je to taková ta slepice, co snášela zlatá vejce. I když upřímně řečeno právě proto, že Homolka, oba víme, dost dlouho fungovala v určitém nestandardním režimu. A ve chvíli, kdy přijde do standardního režimu státní příspěvkové organizace, tak to bohužel půjde do těchto konsekvencí. Takže my v tuhle chvíli samozřejmě máme možnost to převést na tu nemocnici, ale pak to nebude fungovat.

Já se o tom stejně chci ještě s panem ředitelem pobavit, protože ono je to ještě na druhou stranu taková trochu prázdná schránka, která si tady dneska konkuruje s některými jinými podobnými organizacemi a je hodně, ale hodně založená na té personální unii, která tam byla. Čili otázka zní, jestli bude pokračovat. Takže budeme se o tom bavit. Já mám někdy ale pocit, že když se to prodá, tak z toho možná budou nějaké peníze, a když se to převede na tu nemocnici, tak to ve finále skončí bez peněz. Ale rozhodně nemám problém to ještě prověřit.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, pane ministře. Pane poslanče, máte zájem o doplňující otázku? (Ano.) Tak tedy máte slovo.

 

Poslanec Ludvík Hovorka: Vážený pane ministře, děkuji za to prověření, ale skutečně víte, že to může být převedeno, že to může být zfúzováno s mateřskou společností nebo zrušeno v podstatě bez likvidace, čili možnosti zlikvidování této akciové společnosti, respektive převedení na mateřskou společnost jsou. A já si myslím, že jestliže činnost té společnosti byla zisková, není důvod, aby nemohla být zisková i nadále. Jsem rád, že prověříte úvazky těch lidí, kteří jsou jak částečně v akciové společnosti, tak částečně v mateřské společnosti, a možná se podíváte i na odměny a členství v představenstvech a v dozorčích radách, protože to jsou velké sumy, které z toho zisku odebírají, když se dívám, čtyři miliony, to je zhruba čtyři sedminy. Takže já si myslím, že řešení určitě je a vy jako zkušený manažer si s tím dokážete poradit a že panu řediteli vysvětlíte, jak se to dá udělat lépe. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Pan ministr už nebude reagovat na doplňující otázku.

Takže nyní dávám slovo paní poslankyni Nině Novákové, která přednese svou interpelaci na paní ministryni Kateřinu Valachovou. Prosím, paní poslankyně.***
Přihlásit/registrovat se do ISP