(12.40 hodin)
(pokračuje Chovanec)

A mě by strašně zajímalo, pane kolego Chalupo prostřednictvím pana předsedajícího, vždyť vy jste přece měl v ruce naprosto stejné důkazy, které měl pan Šlachta a pan Komárek, a ta vaše komise se stejnými důkazy nebyla schopna obvinit policejního prezidenta ani nikoho dalšího. Tak z čeho ti lidé prosím pěkně čerpali při veřejných obviněních? Vy jste měli naprosto stejné odposlechy, naprosto stejné výsledky v jednotlivých protokolech, vy jste měli naprosto stejnou materii, kterou měli oni. Vy tady říkáte a pláčete nad rozlitým mlékem, že tady kdosi zametl cosi pod koberec. Ale policejního prezidenta generální inspekce, ne policie, vyšetřovala několik měsíců. To znamená, nic se neztratilo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane ministře, i pro vás platí, že faktická poznámka je jenom dvě minuty. Takže nemohu nic jiného než vám vzít slovo. Pokud se přihlásíte do řádné rozpravy, samozřejmě můžete využít i své přednostní právo.

Nyní pan předseda Pavel Kováčik, potom paní poslankyně Černochová podle pořadí. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Sorry jako. (Smích zleva.) Co to tady říkáte, pane poslanče Chalupo prostřednictvím pana předsedajícího? Co se nám to tady snažíte vpasovat do hlav? Vaše kázání o pravidlech, ano, bylo by, řekl bych, velmi namístě, kdyby se vztahovalo na to, na co se pro nás všechny a pro občany též má vztahovat, a to jsou zákony. Ty my máme dodržovat, ty koneckonců komise podle mého soudu a podle mých informací a informací z médií, včetně médií Mafry, přinesla. Tam, kde komise zjistila pochybení, tam podala trestní oznámení. Tam, kde komise podle mého soudu zjistila pochybení v oněch pravidlech, tam navrhla určité usnesení, nebo návrh usnesení, které jsme i za tu hodinu stačili poměrně dobře posoudit a zachováme se každý k němu.

Ale tím pravidlem není koaliční smlouva. Zrovna tak není to, co jste tady prostřednictvím předsedajícího tvrdil, že musíme respektovat to, že nám vládnete. My tam nesedíme v té vládě, ani jsme nehlasovali pro vládní prohlášení, nepodepisovali jsme koaliční smlouvu. Ostatně slyšel jsem, že ani ne všichni vládní poslanci podepsali koaliční smlouvu, někteří měli určitou výhradu a podepsali pouze to, že s ní byli seznámeni. To je teď ale vedlejší. Takže pro nás koaliční smlouva neplatí.

A znovu opakuji to, co jsem říkal již před chvílí. Řešte si koaliční spory jinde, netahejte to sem! Třeba si nadělejte z košilí pentle. Anebo - a to jsou mé dvě otázky na závěr: Proč tam v té koalici s tím nespolehlivým partnerem tedy sedíte, proč tam tedy jste? Je přednostní být ve vládě než dodržování pravidel? Asi ano. Proč jste, když tady napadáte výsledky komise, hlasoval v té komisi pro? A to už se vůbec neptám, kde vlastně se vzaly ty informace, o kterých tady mluvil i pan ministr vnitra.

A závěr. Ty věci, které tady říkáte, jsou vážné, velmi vážné. (Předsedající hovoří společně s řečníkem: I vám, pane předsedo, vezmu slovo, protože..) Uplatněte je ve výboru. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nezlobte mě, já vám budu vypínat po druhé minutě mikrofony. Dodržujte prosím pravidla faktické poznámky, nebo se přihlaste řádně do rozpravy.

Nyní paní poslankyně Jana Černochová. Prosím.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Také bych ráda reagovala na to vystoupení ve stylu deus ex machina pana kolegy Chalupy. Víte, předpokládám a doufám, že v této Sněmovně netrpíme ztrátou paměti. To, co tady kolega Chalupa říkal, by možná se dalo uvěřit komukoli jinému, ale ne jemu. Byla jsem to já, která tady opakovaně navrhovala vyšetřovací komisi ke kauze Fajád. A byli to kolegové z hnutí ANO, kteří to blokovali. No proč asi? Blokovali to proto, protože na Ministerstvu obrany sedí jejich ministr Stropnický, který co neví, to nepoví. Vzpomeňte si na tu tiskovou konferenci. Předsedou té komise, která řeší Vojenské zpravodajství, je právě pan kolega Chalupa, a aby toho nebylo málo, ve vládě sedí pan kolega Pelikán také z hnutí ANO, který neudělal nic jiného než pověřil dopisem Ministra spravedlnosti svého bratra pana Pelikána, aby šel vyjednávat v kauze Fajád. Tohle všechno byly věci, které jsme chtěli my ve vyšetřovací komisi na kauzu Fajád slyšet. Vy jste nám to zablokovali. Takže na co si to tady hrajete?

A přesně jak tady říkal kolega Kováčik. Vždyť jste tam, pane kolego Chalupo prostřednictvím pana místopředsedy, seděl. Vždyť jste pro to hlasoval. Víte, pro vás to musí být strašně těžké. Mně je jasné, že v hnutí ANO jste asi musel dostat strašnou čočku. Já jsem to tady viděla ze své lavice, když se dočetla ta zpráva, jak se na vás sletěl pan Pelikán. (Pobavení.) Předpokládám, že ten projev jste si nepsal. Protože skutečně za hodinu napsat sedm stránek není možné. Takže prosím, nehrajte to tady na nás. Netvařte se jako jediný spravedlivý. Už vám to tady nikdo nevěří.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Černochové i za dodržení času k faktické poznámce. Byla první. Pan předseda Blažek také s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Blažek: Děkuji. Pan předseda už není předseda, už naštěstí dva dny nejsem. (Předsedající se smíchem: Ještě jsme neukončili...) To jenom žertuji.

Já jenom v reakci na pana poslance Chalupu. Jeho názory samozřejmě znám, doteď jsme seděli v té komisi. Dokonce bych řekl, že se spoustou věcí, jak popisuje současnou výkonnou moc včetně vlády, vlastně jako opoziční poslanec mohu jen souhlasit.

A já bych jenom hrozně rád připomněl nejen jemu, ale celému klubu ANO, že Ústava používá krásné slovo důvěra. Před třemi lety jste tady vyjádřili důvěru celé této vládě. Nejen Andreji Babišovi nebo Martinu Stropnickému, ale i ministru Chovancovi a tak dál. Poslouchat tady pokrytecká prohlášení, jako že v té vládě nejste, a vy v ní vlastně jste. Tu důvěru jste neodvolali. A já nemám co odvolávat. Já jsem nikdy žádnou důvěru této vládě nevyjádřil. Když pozoruji průběh policejní krize, za toto rozhodnutí se vůbec nestydím. A dokud vy tu svou důvěru neodvoláte, tak tahle vláda bude fungovat a policejní reforma se bude vyvíjet dál močálem černým kolem bílých skal. Ale je to vaše odpovědnost, byť vláda je nás všech, ale důvěřujete jí vy. Já ne.

Pokud jde ještě o jednu stránku, k níž bych se rád vyjádřil. Já jsem také nesouhlasil s tou argumentací, kterou jsem slyšel často v médiích, že je to vlastně jenom věcí ministra vnitra a policejního prezidenta, co bude v policii. Tu odmítám. Zase, když jsme u toho února, v únoru, to jsou doslova slova Václava Noska z tehdejší doby, a cokoli se děje v ozbrojených složkách tohoto státu, je samozřejmě věcí nás všech. Čili tento argument bych tady rád veřejně řekl, že považuji za zcela nepravdivý od začátku. A byla to jedna z těch chyb, jak se ta reforma připravovala, a to bez jakékoli diskuse. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Blažkovi. Nyní pan poslanec Roman Sklenák také s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. V reakci na projev pana kolegy Chalupy. Vy jste jako zástupci hnutí ANO oblepili na podzim republiku billboardy "Zasloužíme si lepší Česko bez politiků, co likvidují nezávislou policii" a podobnými. Vy jste naprosto bezprecedentním způsobem zneužili policii, policejní špičky a státní zástupce ve svém politickém boji. A dneska tady komise konstatovala, že celá tato kampaň, která běžela na billboardech, v tisku, ve vašem tisku, v tisku Andreje Babiše, byla vykonstruovaná a manipulativní. A vy, pane kolego prostřednictvím předsedajícího, v této situaci mně říkáte, že ČSSD je nevěrohodná?

Přikláním se k tomu, co říkal kolega Kováčik. Skutečně, netahejme sem koaliční smlouvu. Koaliční smlouva je mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL a nemusíme to tady řešit před ostatními. To není otázka parlamentní půdy. Nechci vypadat jako naši předchůdci v minulém období, kdy tady pořád řešili, jestli se sejde K šestka nebo K devítka. Mně to bylo úplně ukradené. Ale když už o tom mluvíte, tak kterou část prosím vás považujete za porušenou? Zachováme základní organizační strukturu, tedy Policejní prezidium, celorepublikové útvary a 14 krajských policejních ředitelství. To přece platí. Tak už nechte koaliční smlouvu koaliční smlouvou.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Sklenákovi za dodržení času. Nyní pan poslanec František Adámek s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec František Adámek: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, členové vlády, musím se trošku zastat pana poslance Chalupy. Ta zpráva, prosím vás, přece vůbec nebyla určená pro nás. To byla obhajoba pro jeho šéfy. Copak jste to nikdo z vás nepochopil? To bylo za to, že ho v rámci demokratických principů, které převážily v práci komise, on pro to tu ruku musel zvednout. A teď se prostě musel nějakým způsobem obhájit. Já to aspoň takhle chápu.

A co se týká, řekněme, těch výhrad, které v jeho vystoupení zazněly, a hlavně spekulací, já si myslím, že je na jeho kolezích v komisi, aby posoudili, jestli tam je vůbec něco zbla pravdy.***
Přihlásit/registrovat se do ISP