(11.00 hodin)
(pokračuje Dolejš)

A také samozřejmě sociální demokracie a ministr Chovanec viděli. Když se podíváte na billboardy, které vyvěsilo hnutí ANO, tak ty vypovídají samy za sebe. Jestli došlo k něčemu brutálnímu, tak to byl brutální atak na sociální demokracii a na ministra vnitra. Tam je napsáno - já vám to přečtu: "Zasloužíme si lepší Česko bez politiků, co likvidují nezávislou policii." Žádná likvidace nezávislé policie se neprokázala. Podobných ataků samozřejmě následovala celá řada, nejen na billboardech, ale i mediálních. Samozřejmě se připojili i nohsledi hnutí ANO, jako je pan Jančura a ostatní, kteří rozjeli kampaň, která neměla do té doby obdoby, vůči ministrovi vnitra. Chci znovu říct, nic z toho, co bylo na těch billboardech, na autobusech se neprokázalo.

Víte, slušný člověk by se na místě Andreje Babiše omluvil. To však nemůžeme od Andreje Babiše očekávat, to prostě není v jeho povaze. Jemu je blízká agresivita, jemu jsou blízké brutální výpady proti politickým soupeřům a ekonomickým soupeřům, to je jeho standardní metoda. Omluva ne.

Víte, to, co zde zmiňuji, vtažení policie do politického boje, je hra s ohněm. A tady k přímému vtažení policie došlo. Já bych chtěl připomenout takzvanou Šlachtovu zprávu. Tady nešlo o nic jiného, co se týká Šlachtovy zprávy, než o pokus vytvořit Kubiceho zprávu číslo dvě. Protože celý ten průběh okolo takzvané Šlachtovy zprávy měl stejný, téměř stejný, podobný scénář jako Kubiceho zpráva. Já bych se vám pokusil připomenout, o co vlastně v Kubiceho zprávě šlo.

Kubiceho zpráva tehdy, v době vlády Jiřího Paroubka, vtáhla tehdejší ÚOOZ do politických her. Tehdy byl bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny vtažen a posloužil jako ventil k tomu, aby z Kubiceho zprávy pronikly do médií různé spekulace, dohady, drby, lži a nepodložená obvinění vůči sociální demokracii, vůči Jiřímu Paroubkovi. Před volbami se nafoukla bublina s nehoráznou špínou, která následně splaskla, nařčení se neprokázala. Nicméně Kubiceho zpráva posloužila svému účelu. Ovlivnila tehdy parlamentní volby, oslabila premiéra Paroubka a vytvořila prostor pro nástup pravicových vlád. Jistě si pamatujete, že bývalý šéf ÚOOZ pan Kubice následně za několik let poté za odměnu dostal post ministra vnitra.

Šlachtova zpráva je na tom podobně. Před volbami posloužila jako náplň do Babišova mediálního hnojometu. Po prozkoumání vyšetřovací komisí konstrukce v ní obsažené splaskly stejně jako Kubiceho zpráva. A to zde zmínil předseda vyšetřovací komise, to před sebou máte písemně. Neprokázalo se, že konstrukce obsažené v takzvané Šlachtově zprávě mají souvislost s provedenou organizační změnou v policii. Šlachtovu zprávu dle mého mínění lze tedy označit za Kubiceho zprávu číslo dvě. Za aktivní mediální podpory bývalých příslušníků ÚOOZ Babišovo mediální impérium, chcete-li hnojomet, v předvolebním boji zafungoval a bezesporu výsledek krajských voleb ovlivnil, podobně jako v době Kubiceho zprávy. A pan Šlachta podobně jako jeho předchůdce Kubice dostal za dobré služby významné místo ve státní správě. Zcela náhodou v Babišově resortu. Otázkou je, zda ve finále nebude panem Babišem odměněn ministerskou funkcí stejně jako pan Kubice, pokud na to bude mít pan Babiš vliv.

A několik slov závěrem. Já jsem přesvědčen o tom, že vtahování represivních a bezpečnostních složek do politického boje je nepřijatelné a ohrožuje samu podstatu demokracie. Využívání represivního aparátu státu k získání a udržení politické moci je metodou vlád autoritativních a totalitních režimů. To bychom si měli všichni uvědomit. Chápu, že toto vidění světa je zřejmě Andreji Babišovi vzhledem k jeho minulosti blízké, ale pro demokraty, pro ryzí demokraty, nemůže být akceptovatelné. Já prostě s těmito metodami zásadně vnitřně nesouhlasím. Proto vyzývám Andreje Babiše a hnutí ANO, aby již dále nepolitizovali policii a státní zastupitelství, aby se neopakovalo to, že tyto složky budou zase vtaženy do předvolebního boje a aby byly zneužívány ve střetech, které jsou před námi.

Děkuji za pozornost a věřím, že i závěry této komise si pan Babiš vezme k srdci. Děkuji. (Potlesk z levé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana poslance Plzáka s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Pavel Plzák: Vážený pane předsedající předsedo, vážené kolegyně, kolegové, na vystoupení mého předřečníka - dívám se na to pohledem normálního občana. Pane kolego, můžete mi věšet bulíky na nos, jak chcete, ale jestliže ještě na jaře byl ÚOOZ chválen, jak se s ním počítá a tak dále, jestliže pan Laube v odposleších - a nebudu ho přesně citovat - říká: já jsem sem přišel proto, abych zlikvidoval pana Šlachtu, takže mi můžete jako občanovi říkat, co chcete, já vám prostě věřit nebudu. A nezlobte se na mě. (Smích v sále.) Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak fakticky pan ministr vnitra a potom pan poslanec Stupčuk.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane kolego prostřednictvím pane předsedajícího, vy jste se dopustil hrubého faulu. Ale hrubého faulu! Můžete mi prosím ukázat ten odposlech, o kterém hovoříte? Co to je za odposlech? Proč urážíte člověka, který sloužil tomuto státu? Já vás vyzývám, abyste se buď okamžitě omluvil, anebo abyste doložil, o kterých odposleších hovoříte. Já jsem o takovém odposlechu nikdy neslyšel. Je velmi pravděpodobně, že jste ho četl v Lidových novinách. Doložte ten odposlech, nebo se omluvte! Vy nemůžete z této pozice urážet slušné lidi. (Potlesk z levé části sálu.)***
Přihlásit/registrovat se do ISP