(11.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Černochová, po ní pan poslanec Laudát. Pan předseda Laudát s přednostním právem.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Tak teď pan předseda klubu ANO názorně předvedl panu kolegovi Petrtýlovi to, na co pan Petrtýl poukazoval. Pozurážel tady Františka Laudáta, a já se Františka Laudáta musím zastat, protože na rozdíl od pana Faltýnka jsem v minulém volebním období seděla v dozorčí radě Obecního domu. Vím, jaké byly výsledky hospodaření za řízení Obecního domu panem Františkem Laudátem. Vím, jak jsme předávali Obecní dům jako dozorčí rada. Předávali jsme ho v modrých číslech! Nebyl v červených číslech na rozdíl od toho, kam se posouvá teď s vašimi lidmi, které jste si v Zastupitelstvu hlavního města Prahy tam nově dosadili. Já na rozdíl od vás, pane Faltýnku prostřednictvím pana místopředsedy, pana Františka Laudáta pamatuji, jak běhal po Obecním domě v montérkách, jak tam spal, jak neměl ani hodinu, ani týden, ani den dovolené na to, aby dosáhl toho, že Obecní dům je ve stavu a vypadá tak, jak vypadá dnes! Že je chloubou hlavního města Prahy.

Takže já vás, pane Faltýnku, žádám prostřednictvím pana místopředsedy, abyste se tady panu Laudátovi omluvil! (Potlesk v různých částech sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Laudát. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Pak faktické poznámky - pan poslanec Benešík, pan poslanec Koubek.

 

Poslanec František Laudát: Já děkuji. Jestli se mi pan Faltýnek za ty žvásty, které tady předvedl, a sprosťárny - vylhané - neomluví, tak jsem s ním skončil. To říkám na rovinu, že nulová dohoda! Protože to, co tady předvádí, je velmi sprosté! Máte docela dost šancí teď řídit Prahu. Kam to vedete! Vždyť se podívejte! V takovéhle stagnaci od 90. roku Praha nebyla. Žvásty, žvásty a lži, to je celá ta vaše banda partajní! (Ohlas v sále. Potlesk v různých částech sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Benešík s faktickou poznámkou. Po něm pan poslanec Koubek, po něm pan poslanec Faltýnek.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, zaznělo tady, že Benešík řekl, že Babiš si přihrává dotace. Já si toho nejsem vědom. Já jsem podle mého názoru - možná budu opraven - řekl, já jsem mluvil v obecné rovině, že ten, kdo sedí ve vládě, si přihrává dotace. Jestli to bylo vztaženo na pana Babiše, nejsem si toho vědom. Netvrdím, že mám pravdu. Opravdu - myslel jsem to obecně. A ten zákon je formulovaný obecně, tak aby někdo, kdo sedí ve vládě, neměl vliv na to, komu budou přihrávány, respektive neměl vliv na to, že jemu, jeho firmám budou přihrávány dotace, což já považuji za naprosto normální. A znovu opakuji, nikdo panu Babišovi nezakazuje podnikat. Nikdo panu Babišovi ani nikomu dalšímu, Bakalovi a jiným, kteří tady využili svého know-how v 90. letech, v tom, jak někdo říká, na Divokém východě, k tomu, aby získali majetky, nikdo jim nezakazuje, aby byli v politice a zároveň podnikateli. Já prostě tvrdím, že tento zákon podporuji, byť jsem trochu skeptický k jeho dopadu, tak jak to očekávají jeho předkladatelé, aby se prostě omezila možnost těchto lidí si rozhodovat o tom, že její firmy budou čerpat státní prostředky. Pan Babiš může zůstat v politice. Pan Babiš může zůstat ve svém podnikání a může dále podnikat jako úspěšný podnikatel, ale bez státních subvencí, o kterých si sám bude rozhodovat. To platí úplně pro všechny, nejenom pro pana Babiše. To je můj postoj k tomuto zákonu, a nejsem žádným velkým promotérem tohoto zákona. Ale říkám, proto jsem pro něj hlasoval, a proto pro něj budu hlasovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Koubek, jeho faktická poznámka. Po něm pan poslanec Faltýnek a pan poslanec Blažek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Koubek: Děkuji, pane místopředsedo. K panu poslanci Faltýnkovi. Ctěný pane kolego, vy jste už tady včera a dneska znovu poukázal na to, zřejmě asi kvůli divákům u obrazovek na idnes.cz, že tady není pan premiér. Mně to tedy vadí také, že tady není pan premiér. Ale upřímně, ani včera ani dneska jsem tady neviděl pana vicepremiéra Babiše. Tak pokud někoho kritizujete, že tady chybí, tak začněte nejprve u sebe a zameťte si před vlastním prahem. (Potlesk v některých částech sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Faltýnek a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji. Pan Babiš na rozdíl od pana premiéra - to je reakce na pana kolegu Koubka - tento zákon neprosazoval a neprosazuje.

Ke kolegovi Laudátovi. Dámy a pánové, dovolte, abych se omluvil Františkovi Laudátovi veřejně. Neměl jsem správné informace. Teď jsem dostal tu správnou informaci, že akciová společnost Obecní dům hospodařila v roce 2013 se ziskem 25 milionů korun, atd., atd. Takže, Františku prostřednictvím pana předsedajícího, pokud přijmeš moji omluvu, tak se ti omlouvám. (Potlesk v sále.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Blažek a jeho faktická poznámka.

 

Poslanec Pavel Blažek: Děkuji za slovo. Já bych rád navázal na některá slova pana kolegy Faltýnka a nového pana kolegy Petrtýla, jestli dobře říkám to jméno, když tak se omlouvám dopředu.

Podívejte se, já tady od hnutí ANO poslouchám tři roky určité výroky, které podle mě vyplývají z naprostého nepochopení úlohy parlamentu v jakémkoliv společenském systému. Vycházíte ze stále - a to jsou ta slova: klid na práci, abychom měli, moc tady mluvíme, stojí to hrozně moc peněz a podobně. Ještě chybí republiku si rozvracet nedáme, a jsme tam, kde jsme byli. Ale to jsem říkat nechtěl.

Parlament tu není od toho, aby tvořil zákony. To máte jenom. Vycházíte z ryze úzkého právnického pojetí, že nějaké rozdělení na nějaké moci - parlament má dělat zákony, a pokud je nedělá, tak neplní svou funkci. Ale to je hluboký omyl. Kdyby se tady neschválil rok žádný zákon, tak si troufnu říct, že se nestane téměř vůbec nic tragického. Zrušte ale parlament, volební systém - a tady je jeho úloha -, tak se veškeré společenské konflikty budou řešit na ulicích. Bude to stát krev, bude to mnohem dražší než výpočty nějakých hodin, co my tady prosedíme. A toto je základní společenská a politická úloha parlamentu. To, že budeme vést dlouhé a dlouhé debaty, vůbec ničemu nevadí. Ale zkuste je odstranit, a budete mít barikády a revoluce. (Potlesk v části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Blažkovi za edukativní okénko. To byl zatím poslední přihlášený do rozpravy. Ptám se, jestli ještě někdo další se hlásí do rozpravy. Pokud se někdo nehlásí, tak rozpravu končím.

Měli bychom hlasovat, nicméně pan předseda poslaneckého klubu Úsvit avizoval své vystoupení. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Já jsem požádal pana předsedajícího a tímto i vás o desetiminutovou pauzu na jednání klubu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji a vyhlašuji pauzu do 11.38 hodin, kdy jednání Sněmovny bude pokračovat hlasováním o tomto návrhu zákona.

 

(Jednání přerušeno v 11.28 hodin.)
Přihlásit/registrovat se do ISP