(9.30 hodin)
(pokračuje Válková)

Já osobně jsem i našemu panu předsedovi několikrát řekla, že s těmi masmédii, která jsem si zažila na vlastní kůži při ukončení své kariéry ministryně spravedlnosti, bych byla asi opatrnější. Protože je to přímo to, čím se servírujeme veřejnosti, a pochybnost o tom, že ta média jsou nepodjatá, se těžko vyvrací.

Takže vidíte, že moje názory jsou skutečně někdy disentní. Mohu si je dovolit. Také si to užívám, a přesto jsem členkou hnutí ANO. Nedovedu si představit, že by mi pan Faltýnek řekl, že nemám vystoupit. No, on mi někdy říká, že mluvím příliš dlouho. Takže dneska asi tu kritiku sklidím také. Ale já si stejně svoje řeknu.

Čili prosím Sněmovnu, vás milé kolegyně, milí kolegové, zapomeňme chvíli na ty politické roztržky - i když vím, že v tomhle jsem asi naivní - a zkusme se na to podívat optikou materiálního formálního právního státu a uvidíme, že jdeme do rizika, které se nám poslancům nemusí vyplatit. Proto si prosím při hlasování vzpomeňte na pár poznámek, které jsem chtěla přednést už včera.

Děkuji a omlouvám se, jestli můj projev byl místy méně srozumitelný nebo příliš dlouhý. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní dostane slovo pan poslanec Laudát s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Já jenom velice krátce. Nezlobte se na mě, vykládáte, a teď mluvím o hnutí ANO, že nejste politici. To, co tady předvádíte, tak... Drtivá většina poslanců této Sněmovny je rozhodnuta hlasovat pro ten zákon. Vy jste si jako prioritu vašeho hnutí, a to vypovídá o vás všechno, zvolili to, že budete za každou cenu hájit kšefty svého šéfa. Každému je dopřáno, nebo mělo by být dopřáno, aby v této zemi podnikal, ale už by nemělo být, aby podnikal s veřejnými penězi do své kapsy. Prosím vzpamatujte se a alespoň zčásti začněte dodržovat to, na co jste lidi nalákali před třemi a půl rokem při volbách. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní vystoupí pan místopředseda Filip a připraví se pan poslanec Chalupa.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, vážený pane předsedo. Členové vlády, paní a pánové, řada argumentů tady padla a já se mohu omezit jenom na to, jak vnímám tento návrh zákona.

Vítězem tohoto souboje, přijetí zákona o střetu zájmů, bude Andrej Babiš. Proč? Protože ten zákon není zákonem, který by řešil skutečný střet zájmů, a je příliš jednostranný. Druhým vítězem bude prezident republiky, přestože přehlasujeme jeho veto. A já nejsem ten, který by hlasoval podle toho, kdo co navrhuje, ale podle toho, co je navrženo.

My jsme pro tento návrh zákona hlasovali proto, protože neprošel náš návrh, návrh KSČM, o majetkových přiznáních, a je nutně potřeba dalšího zákona, který omezí možnosti, které tady ve střetech zájmů jsou. Ten, kdo si přeje vítězství nad Andrejem Babišem a nutně ho potřebuje, Bohuslav Sobotka, sice vyhraje toto hlasování, protože Sněmovna nezmění výsledek hlasování, přesto mu to vůbec nepomůže. Ti, kteří se těší, a jejich voliči jsou šťastni, že se udělá něco proti hnutí ANO, kmotři z TOP 09 a z ODS, také nevyhrají. Prostě nevyhrají. Jenom bude přijat zákon, který jim bude po vůli, protože oni chtěli potrestat někoho, kdo je zbavil moci, když to nedokázaly jiné politické strany.

KSČM nemůže změnit své hlasování, protože se zavázala občanům, že bude důsledně bojovat proti střetu zájmů, proti neoprávněnému obohacování na úkor společnosti, na úkor veřejných prostředků. My máme jiný důvod pro přijetí toho zákona než ODS, TOP 09 a ti, kteří jsou zasaženi korupcí, ať jsou z jakékoliv politické strany. My představujeme, a on si to nedovolí uznat ani exprezident Václav Klaus, alternativu vývoje v české společnosti. Ale to se samozřejmě nehodí.

Pokud jde o tento návrh. Nejsložitější, co na něm je, je výsledek pro politické strany, politická hnutí, který udělá Ústavní soud před volbami. Jestliže nezruší nic z tohoto zákona, tak jsme z toho vyšli možná se štítem nepříliš čistým. Když zruší byť jednu větu, například to, odkdy to má platit, prohráli jsme jako politici. Přesto není možné, abychom dál nepracovali na střetu zájmů politiků s veřejnými prostředky.

Ptali se mě, jestli jsem věděl, o čem hlasuji, když jsem hlasoval pro návrh pana ministra pro lidská práva Chvojky o tom, že ve střetu zájmu jsou starostové, ti zastupitelé na krajích, kteří se vměšují do médií jimi vydávaných. Já jsem říkal, já jsem velmi dobře věděl, o čem hlasuji, protože KSČM se mnohokrát, a není to v desítkách, ale ve stovkách případů, setkala s tím, jakým způsobem se chovali starostové vůči zastupitelům za KSČM v jednotlivých obcích. Moc dobře jsem to věděl a říkal jsem, že to je správně! Že se to nemůže týkat jednoho člověka a nemůže se to týkat jedné kategorie politiků. A jestliže tento zákon přijmeme, tak přijmeme zákon, který i bez rozhodnutí Ústavního soudu budeme muset změnit, a nevím, jestli tato Sněmovna má pro to sílu.

O síle těch, kteří budou měnit takový zákon, pravděpodobně rozhodnou voliči v letošních volbách. Byl bych rád, aby rozhodovali nikoliv podle hesel, nikoliv podle toho, kolik kdo dá do volební kampaně prostředků, ale aby si uvědomili, že všechny politické strany tady mají určitou historii a ta historie je pro českou politickou scénu dvacet pět let stará. Nemusím říkat dvacet sedm, protože to byla federální historie. Někteří ji pamatují, někteří na ni rádi vzpomínají a jiní by nejraději zapomněli, co se v té době divoké privatizace dělo. Tuto historii mají zejména kmotři, ať už jsou z ODS, z TOP 09, nebo utekli po krachu některých politických stran jinam. Protože ti se zasloužili o to, že tento stát byl rozkraden, a tato historie je dožene! Děkuji vám. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě než vystoupí pan poslanec Chalupa, je tady faktická poznámka pana předsedy Kalouska.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dovolte, abych se ohradil za TOP 09 proti spojování termínu TOP 09 a kmotři. Neexistuje k tomu jediný relevantní důvod, jediný relevantní důkaz. Je to jenom sprostá urážka. Říkám to pro veřejnost, ne panu místopředsedu Filipovi. Tomu to snad ani říkat nemusím. Tomu chci pouze vzkázat, že některé politické strany v této Sněmovně nemají jenom pětadvacetiletou nebo sedmadvacetiletou historii. Mají historii mnohem delší. A během ní nedocházelo jenom ke korupci, ale k prolévání krve. Možná, že bychom měli mít delší paměť než paměť dvaceti sedmi let. (Potlesk z řad TOP 09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Další faktická poznámka, pan místopředseda Filip. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP