(13.50 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Kolegové z KDU, kteří se tak trošku chtějí držet a tváří se, že to není jejich, také mají myslím návrhy novely k EET. Najednou řekli, že některé z těch názorů opozice nejsou tak špatné, a napsali si vlastní novelu. Použili oblíbeného kolegu, tady kolegu z ANO, že jsou taková opozice ve vládě, že to sice vláda schválila, ale my máme trošku jiný názor.

Takže milé kolegyně a kolegové z KDU, fakt pozdě. Podívejte se sami, jak jste byli schopni prosadit svůj vlastní poslanecký návrh zákona na projednání. Nejste toho schopni, anebo - a to je pravděpodobnější - ani jste o to nebojovali. Ani jednou jste nenavrhli zařazení svého bodu, novely zákona o EET. Ani jednou! Takže to bylo jenom gesto vůči voličům, splněno, ale vůbec jste za to nebojovali. My svoláváme mimořádné schůze, my navrhujeme projednání. A vy to legitimně zamítáte. To je vaše rozhodnutí. Ale jste v té partě, nedostali jste se z té party ven. Můžete se tvářit, že ano, ale ne.

My přicházíme s dvěma... s dvěma, no... s dvěmi - my navrhujeme dvě věci, pomůžu si. (Pobavení v sále.) První věc, navrhli jsme tento týden samostatný návrh zákona, novely o spotřební dani k pivu, protože jak jsem zjistil, v předpředminulém volebním období Fischerova vláda přijala tzv. Janotův balíček, který na jedné straně zvyšoval daně, na druhé straně měl snižovat výdaje. To byl vládní návrh. Dopadl ve Sněmovně, já bych řekl docela očekávatelně, to znamená, daně se zvýšily, výdaje se neseškrtaly. A tehdy zaznělo z těchto míst od tehdejších vládních představitelů, že to je na rok, maximálně na dva. Uplynulo sedm let. Takže jsme se pokusili částečně ten slib napravit, když ho dala úřednická vláda, a navrhli jsme snížení spotřební daně a vrácení před rok 2010 na plnou úroveň pouze u nejmenších minipivovarů, regionálních, lokálních, a u těch ostatních taky snížení. Tohle dopadne na všechny, jednak na pivovary, jednak na restauratéry. A je třeba říct - uvědomte si, že v restauracích, kde se třeba nevaří, a teď se bavíme o venkovských a vesnických restauracích, a já žiju na vesnici, činí obrat těchto restaurací z piva až 60 %. A tam se nerozlišuje, zda je někdo plátce, nebo neplátce DPH. To má dopad a pomoc, malou pomoc, na všechny.

Druhá věc, která by mohla, a to více než v tom prvním případě, kompenzovat dodatečné náklady a snížit to procento 20 procent těch, kteří uvažují o ukončení své živnosti, je, že v rámci projednávání daňového balíčku vlády - čeká nás na prosincové schůzi druhé a třetí čtení - navrhneme dvě věci. První návrh směřuje k podpoře ekonomiky jako celku, navrhneme snížení základní sazby z 21 na 19 %, a návrat k dvěma sazbám, a to ve výši 10 %. To je systémové opatření, které pomůže všem plátcům DPH bez ohledu na to, ve kterém oboru podnikají, a které pomůže všem zákazníkům těchto podnikatelů, zaměstnavatelů, poskytovatelů služeb či výrobců. A pokud by to neprošlo, tak navrhneme takovou minimalistickou věc, konkrétní pomoc těm, které zasáhne už první vlna EET, a to je přeřazení stravovacích služeb do té nejnižší sazby 10 %, protože tam je oblast, kde je nejvíc práce, největší přidaná hodnota pro ty, kteří to poskytují, a to by mohla být skutečně výrazná kompenzace za dodatečné náklady. O tom budeme hlasovat. Tomuto hlasování se nevyhnete jako dneska, že dneska si neschválíte program a tato schůze je hotová, ale protože je to vládní návrh a budou to pozměňovací návrhy, tak každý z vás bude vystaven hlasování o těchto pozměňovacích návrzích. A já vám to říkám s takovým předstihem proto, abyste o tom přemýšleli a abyste se na to nedívali pohledem - to navrhuje opozice, to navrhují občanští demokrati, tak jsme automaticky proti, a zkusili o tom přemýšlet. Protože, a tím končím, už slyším ty důvody, jak to není možné z ekonomických důvodů. Není to pravda. Máme na to, abychom snížili daně! (Potlesk vpravo.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Ještě pan poslanec Laudát.

 

Poslanec František Laudát: (Reaguje na poznámky ze sálu.) Děkuji. Vy chcete makat tak do 21 hodin. Já spíš chci technicky navrhnout nějakou shodu, že tuto schůzi necháme otevřenou a vlastně vypořádáme se s tou řádnou schůzí.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak máte nějaký procedurální návrh?

 

Poslanec František Laudát: Přerušit tuto schůzi do kolikátého? Kdy začíná?

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Přerušit do... Tak pan předseda Stanjura, pokud jsem tomu teď správně rozuměl, navrhoval ve svém vystoupení procedurální návrh přerušit tuto schůzi do přítomnosti ministra financí. Pokud na tom trváte, tak je to hlasovatelný návrh. Dobrá. (Poslanec Opálka: To je blbost, není schůze!) To je pravda, nicméně já jsem přesvědčený, že procedurální návrh o přerušení schůze je hlasovatelný. Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Je schůze. Podívejte se do stenozáznamu. Pan předseda, jestli v té době řídil, říkal - zahajuji 52. schůzi a jako první hlasování proběhne hlasování o ověřovatelích zápisu. Nemáme schválený program této schůze, ale schůze běží, proto se dá přerušit. Věřte mi, jsem si v tom úplně jistý.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já tento názor sdílím, a proto říkám, že tento návrh je hlasovatelný.

Rozhodneme tedy hlasováním, které jsem zahájil a ptám se, kdo souhlasí s přerušením této schůze do doby přítomnosti pana ministra financí. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování číslo 2, přihlášeno je 140, pro 52, proti 58. Návrh nebyl přijat.

 

Pan poslanec Laudát.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já tedy budu pokračovat dál ve zdůvodňování této schůze. Já jenom chci říci, že mi přijde naprosto neuvěřitelné, a bohužel zřejmě v hnutí ANO je to pravidlem, každý, když si vyjede ten oficiální dostupný materiál, to znamená ten kontrolní úřad, tady jste slyšeli, že nebyla kontrola, týkala se někde 2015 nebo 2014, že to skončilo. Pro boha živého, už na té košilce je napsáno, že - cituji doslova - "kontrolním obdobím byly roky 2009 až 2016". Proto jsem tady citoval i to, že ta analýza příčin sesuvu byla zadána až v únoru.

Ale já skutečně považuji za nefér jednání, jestliže vy nechcete pustit schůzi a pan ministr řekne, že až tedy bude otevřena schůze, že všechno zdůvodní. To je opravdu nefér. Takže ani veřejnost se nedověděla - jen jsem se dověděl, že tedy ti lidé, co vystupovali dneska ráno v médiích, v Českém rozhlase nebo byli nahráni, tak asi jsou to lháři, z toho okolí, z těch okolních obcí, paní starostka, nevím, jestli Dobkoviček nebo koho, je taky asi teda lhářka, protože každý s ní přece komunikuje a všechno ví. Občané vědí, proč se tam 33 kubíků zeminy z estakády odváží pryč z těch náspů, že se tam strhala původní už postavená hotová dálnice. Nedovíme se, jestli teda my a veřejnost nebo veřejnost a my dostaneme tu analýzu, bude zveřejněná. Já to považuji za velmi nefér.

Ale vy jste, pane ministře, měl tu šanci to tady říct, a tím by ta záležitost skončila. Mně je to líto, ale prostě tohleto...***
Přihlásit/registrovat se do ISP