(18.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S další faktickou poznámkou pan poslanec Jeroným Tejc. Já se velmi omlouvám, páni poslanci, ale faktické poznámky mají přednost.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Děkuji. Chtěl jsem se ohradit spíše za nás němčináře, protože skutečně asi ne každý zná tento jazyk a vidí rozdíl mezi schwarz a Schwanz. Takže pro ty, kteří nevědí, schwarz je černý a Schwanz je ocas. Pan ministr bývalý se jmenuje Schwarzenberg. Myslím, že to není poprvé ani naposled na konto pana poslance Okamury, není první, kdo se takto mýlí, ale asi je zdvořilé, abychom si tady řekli, co jaké jméno znamená, a nekomolili se vzájemně, protože nás, kteří tento jazyk byť nedokonale ovládáme, to poněkud rozrušuje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Černoch, po něm pan poslanec Okamura.

 

Poslanec Marek Černoch: Já bych se jenom velmi rád ohradil vaším prostřednictvím k tomu, co zde říkala paní kolegyně Černochová - taky Černoch. To máme česky, máme výhodu.

Vy jste říkala, že hnutí Úsvit nemá žádné zkušenosti z komunální politiky. Nevím, jestli jste se ohrazovala vůči tomu, co jsem říkal já, nebo vůči tomu, co říkal pan poslanec Okamura. Nemáme. Máte pravdu, v tom s vámi souhlasím. A musím říct, že beru to jako takový hendikep, který chceme samozřejmě napravit, protože ono to od té komunální politiky opravdu celé jde. Jde to zespoda, jde to od těch lidí. Nikdy jsme neřekli, že by byli nesvéprávní starostové nebo zastupitelé. Nic takového není pravda. Myslím si, že pokud někdo dostane důvěru, tak je to správně. Na druhé straně je také legitimní nástroj referendum k tomu, aby lidé měli možnost vyjádřit svůj názor a svoji vůli. To je vše.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Omlouvám se, teď faktická poznámka pana poslance Okamury. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Tomio Okamura: Já jenom krátce - tři věci.

Samozřejmě se omlouvám, protože neumím německy, takže se omlouvám, nebyl v tom záměr. Přijměte moji omluvu, dám si pozor.

Druhá věc je, že bych chtěl upozornit na ty nesmysly, co tady říkala, vaším prostřednictvím, paní poslankyně Černochová, protože já jsem na rozdíl od vás absolvoval úspěšně senátní volby. A já jsem nevěděl, že v druhém kole senátních voleb je pětiprocentní kvorum. Žádné tam není. Takže to vás jenom upozorňuji. Je to tedy standardní mechanismus, že není žádné kvorum u volby například do Senátu.

A třetí věc je na toho anonymního pana poslance, jehož jméno jsem si ani po třech letech nezapamatoval, ani si na ně nevzpomenu, reagovat opravdu nebudu. Promiňte, na osobní sprosté invektivy je pod mojí úroveň, abych tady reagoval. Ani nevím, jak se jmenujete, takže vás ani nemůžu prostřednictvím pana předsedajícího oslovit, promiňte.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Lank, po něm paní poslankyně Hnyková. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Martin Lank: Děkuji. Budu jenom velice stručný. Když už jsme tady u toho, abychom si hezky věci upřesňovali a vyjasňovali, tak tady upřesním ještě jednu věc, co se týče strany Úsvit - Národní koalice. Není úplně docela pravdou, že bychom neměli žádné zkušenosti z komunální politiky. Rozhodně ne všichni, to je pravda. Ale máme mezi našimi členy i mezi poslanci lidi, kteří několik dlouhých let - v případě Olgy Havlové 15 let funguje v zastupitelstvu, David Kádner je starostou také dlouhá léta. A mezi našimi členy jsou lidé, kteří zastávají pozice jak v zastupitelstvech, tak na radnicích atd. Takže nějaká zkušenost tam je. Nicméně uznávám, není tak bohatá, jako mají někteří jiní z vás, ale co naplat. My se to pokusíme do budoucna napravit.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S další faktickou poznámkou paní poslankyně Jana Hnyková. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Hnyková: Dobré odpoledne. Chtěla bych se, vážené kolegyně a kolegové, vrátit k meritu věci. My tady projednáváme naši novelu zákona o místním referendu. Chtěla bych jenom vám všem připomenout - vy jste sem do Poslanecké sněmovny přišli s určitým programem. My jsme sem také přišli s programem prosazovat, a měli jsme ho ve svém volebním programu, že budeme prosazovat novelu zákona o místním referendu. Tak prosím, vraťme se k dané věci. Chápu, že to mohlo jméno, k jehož zkomolení tady došlo, už se to všechno napravilo - prosím, nevyčítejme si, kdo má jaké zkušenosti. Každý jsme prošel určitou historií životní a to bychom si tady mohli začít vyčítat kde co.

Já bych vás požádala, abychom se vrátili opravdu k tomu, po čem naši občané volají, a to my jsme jim v naší volební kampani slíbili a chceme to tady prosazovat. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Janě Hnykové i za dodržení času k faktické poznámce. Budeme pokračovat řádnou přihláškou pana kolegy Bendla. Jenom ho požádám o chviličku strpení, přečtu omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny. Od 18 hodin se omlouvá paní kolegyně Květa Matušovská. Dále se omlouvá pan poslanec Vojtěch Adam a pan poslanec Milan Šarapatka.

Pane poslanče, máte slovo k řádné přihlášce.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Pokusím se být věcný a už nebudu komentovat komolení jmen. Ale k tomu materiálu.

Myslím, že opravdu ten, kdo psal tento návrh zákona, z té praxe příliš není, při vší úctě ke kolegovi Černochovi, kterého si vážím, stejně jako kolegyně Hnykové a dalších.

Byl jsem členem zastupitelstva, které mělo 33 lidí na Kladně, byl jsem osm let zastupitelem, které mělo 65 členů zastupitelstva ve Středočeském kraji, a jsem členem zastupitelstva v Bratronicích, které má 9 zastupitelů. Tenhle zákon vytváří jakýsi pocit toho, že by docházelo k nějakým obrovským bojům mezi veřejností a zastupiteli. A to není pravda. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že prostě když máme veřejné zasedání zastupitelstva, tak tam si nehrajeme vůbec na to, na co si hrajeme tady, že má tři minuty na vystoupení a podobně. Tam prostě přicházejí lidé, a jsme rádi, když vůbec někdo přijde a má zájem o to, co se v té obci bude dít. A nepotřebujeme k tomu vyhlašovat místní referenda, protože v tu chvíli, když se podíváte do toho, co vlastně navrhujete, tak jednak by to místní referendum muselo projít stejně usnesením zastupitelstva. Jeho vyhlášení by muselo vyhlásit zastupitelstvo. Musely by být komise. Museli by být zastupitelé. Komise by měly nárok ze zákona na odměnu. Všichni by museli mít hlasovací lístky, ověření se vším všudy.

My jsme - z praxe řeknu - teď v Bratronicích dělali, můžu to nazvat, místní referendum s malým "m" jenom o tom, jak mají vypadat zastávky, a byli jsme rádi, když přišlo aspoň 20 % lidí. A samozřejmě že jsme brali ve velký potaz to, jestli použijeme ten či onen typ a půjdeme tím či oním směrem.

Ty klíčové otázky, o kterých tady mluvil pan Schwarzenberg, to je opravdu odpovědností těch zastupitelů - rozpočet, nějaké dlouhodobé plánování apod. Pro mě je největším referendem volba zastupitelstva. To je referendum o tom, jak postupovat dál. Naopak někdy mám pocit, že čtyři roky jsou málo na to, aby se v tom zastupitelstvu něco kloudného udělalo. A v okamžiku, kdy do toho budeme vstupovat a umožňovat jakési populistické hrátky, které budou zasahovat do dlouhodobých projektů apod., tak se v tom obecním zastupitelstvu nakonec nic nestane.

Jsem proti přímé volbě starosty, řeknu na rovinu, a to proto, že podporuji zastupitelskou demokracii. Zastupitelská demokracie nutí všechny subjekty, které se dostanou do zastupitelstva, spolupracovat a hledat kompromis, kdežto přímá volba starosty, a ukazuje to praxe přímé volby prezidenta, přímé volby starostů na Slovensku, spíš jakoby vytváří napětí mezi starostou a zastupitelstvem. A to si nemyslím, že je do budoucna dobře. Neměli bychom měnit zásadní věci, které v podstatě fungují, a fungují na velmi slušné úrovni. A neříkám, že občas nejsou některé excesy správní úřad versus občan, starosta versus občan, ale to není něco, co by bylo plošným problémem v České republice. Spíš bychom se měli snažit hledat, jak jim usnadnit život, ne jim ho příliš komplikovat.

A ještě poslední věc, kterou k tomu řeknu. Mohlo by to být někdy i ze strany zastupitelstva třeba alibismus. Bojím se rozhodnout, a tak se radši zeptám zastupitelů (občanů?). Prostě jsem tam, tak jak tady bylo řečeno, zvolen na čtyři roky, mám svoji odpovědnost. Za čtyři roky skládám účty a buď si řeknu znovu o důvěru těm občanům, anebo nikoliv. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP