Neautorizováno !


(18.50 hodin)
(pokračuje Fiedler)

Já jsem z Beskyd, tam mám malé obce okolo, ve kterých jsou také zemědělské farmy. Občané tam mají zvířátka, udělali to pro turisty, aby tam dostali alespoň nějaké lidi, aby ty obce žily. A ti asi jenom polkli naprázdno, když to dneska slyšeli. Ti to tam provozují z příspěvků, lidé jim přispívají po dvacetikorunách, po padesátikorunách. Mají tam taky kozičky, mají tam taky kačenky, mají tam různá zvířata a nedostali 50 milionů úvěr. A jsou to opravdu malí živnostníci a opravdu malé firmy, nikoli holding Agrofert.

A pak jsme tady slyšeli, několikrát jsem tedy četl v novinách, že pan ministr řekl: já nevím, komu to patřilo, nějaké firmě z holdingu. A už to neplatí? Najednou tam jsou rodinní příslušníci? Pane ministře, vaše další vyjádření jsou pro mě nevěrohodná. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Fiedlerovi. Poslední zatím s faktickou poznámkou pan poslanec Miroslav Kalousek. Prosím pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Promiňte prosím, ale poznámka pana poslance Schwarze mě mírně rozveselila. To bylo asi takové, jako kdyby říkal: Co měl ten chudák podvodník dělat, když se ti pitomci nechali podvést? To je přece jejich vina, on to myslel dobře a oni se nechali podvést. Ten hloupej Kalousek a ten hlouplej Bendl - a všichni se nechali podvést. Já jsem byl chytrej, já jsem je podved, tak jsem vlastně nevinnej a můžou za to voni.

Tak jestli chcete přijmout tuhle argumentaci, tak prosím, ale myslím si, že nefunguje. A propos, to za prvé.

A za druhé. Audit, kterým se pan ministr Babiš ohání často, v roce 2013, ještě za pana ministra Kalouska, se týkal čerpání těch dotací, aniž by zkoumal a měl za úkol zkoumat důvod té dotace. To znamená, zda byla, či nebyla vylákána podvodem. Takže ten audit v roce 2013 vůbec nesouvisel s tím problémem, kterému tady pan ministr Babiš čelí, že podvodným způsobem vylákal pro sebe 50 milionů korun, které patřily malým podnikatelům, a nikoli velkým. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kalouskovi. To byla zatím poslední faktická poznámka. Nyní s přednostním právem pan předseda Laudát. Po něm pan premiér. Prosím pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Já bych jednak nejdříve přednesl procedurální návrh a pak bych pár minut řekl několik poznámek k tomu, co se tady dneska odehrává, k samotné kauze, protože pro mě to není příběh, ale kauza.

Takže prosím, dávám procedurální návrh v souladu s jednacím řádem, protože se nejedná o smlouvu či zákon, abychom pokračovali v jednání Sněmovny po 21. hodině. Tam potom platí, že se - a beru to tedy tak, a když tak mě poučte, že to říkám špatně - že se i hlasuje, může hlasovat, takže po 21. hodině i po 24. hodině. Takže prosím, abyste nechal o tomto procedurálním návrhu hlasovat.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se obávám, že to musí být jménem minimálně dvou poslaneckých klubů...

 

Poslanec František Laudát: Jménem klubu TOP 09 a ODS.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Abychom dnes jednali a hlasovali i po 21. hodině i po 24. hodině. Takto chápu správně ten váš návrh, ano? Dobře, já přivolám naše kolegy z předsálí.

To je procedurální návrh, o kterém nechám hlasovat.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Pardon, prohlašuji toto hlasování za zmatečné, odhlašuji vás všechny. Prosím, aby jste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Budeme hlasovat o procedurálním návrhu pana předsedy Laudáta, abychom dnes jednali a hlasovali po 21. i po 24. hodině.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 9, přihlášeno je 130 poslankyň a poslanců, pro 42, proti 78. Návrh nebyl přijat.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji, takže krátký komentář. (Silný hluk v sále.) Jestli můžu poprosit - já nebudu dlouho řečnit.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Omlouvám se. Prosím, aby se Sněmovna ztišila, abyste vyslechli pana kolegu Laudáta.

 

Poslanec František Laudát: Takže prosím, pokud si dáte příště ještě na billboardy Makáme, nejsme politici - tak jednak jste politici a nemakáte. Takže... (Hlas z levé strany sálu: Máme zítra taky práci. Další poznámky z pléna. Řečník vyčkává.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Prosím sněmovnu o ztišení. Prosím pane kolego, pokračujte.

 

Poslanec František Laudát: Chápu že, je to váš první veřejný problém. Těch problémů máte celou řadu, teď mluvím o celé koalici, nicméně ani to neznamená, že musíte na mě pokřikovat.

Chtěl bych, jestliže tedy je s přednostním právem přihlášen pan premiér Sobotka, tak předpokládám - já nebudu pokládat otázky, to nemá smysl a nejsem vyšetřovatel, nejsem fízl, abych užíval některé praktiky minulých lidí.

Takže já jsem to oddělil. Já jsem řekl dvě slova, takže ne jedno. A nebylo tam to samé. Takže bych poprosil pana Schwarze, aby si ty komentáře nechal od cesty. Pro mě jsou to dvě rozdílné věci.

Takže já bych chtěl, aby se pan Sobotka vyjádřil k tomu - my jsme slyšeli při projednávání zákona o státní službě, jak cílem je odpolitizovat státní správu, jak konečně budou zbaveni ingerencí politiků a tak -, co udělá pro to, aby se neodehrávalo to, co se dneska odehrává na Ministerstvu financí.

Pokud jsem zaznamenal, tak nejvyšší šéf státní správy se k záležitosti zjišťování dat kolem vyšetřování kauzy nechce zabývat. Pak jsem se z veřejných zdrojů dozvěděl, nebo je známo, že se tomu má věnovat kdosi na Úřadu vlády. Takže bych byl rád, aby pan premiér dohlédl na zjištění toho, co se tam odehrávalo, proč je porušována subordinace, proč tam zasahují náměstci a chodí za konkrétními lidmi o dvě patra níže, proč jsou ignorováni příslušní ředitelé odborů a jaké z toho vyvodí závěry pro ty, co porušili zjevně svoje pracovní podmínky. To je jedna rovina věci a ta přesně ukazuje na to, jak si stávající koalice představuje fungování odpolitizované státní správy. A to je jedna velmi špatná zpráva pro veřejnost.

Další rovinu, kterou tady zmíním - a těch rovin by byla celá řada, které ukazují nejen na samotnou kauzu, ale na českou politiku - je chování pana prezidenta. Myslím si, že ti lidé, kteří mu při jeho výjezdních akcích do regionů velmi tleskají, tak pro málokoho z nich je pod rozlišovací schopnost 50 milionů korun. Za 50 milionů korun se dá postavit solidní ústav pro postižené, dá se postavit solidní domov důchodců, dá se postavit solidní škola. A tak dále, a tak dále. Jestli pro některé šíbry je 50 milionů málo, pro mě a většinu slušných lidí v této zemi to určitě není zanedbatelná položka. A jestliže jsou a pykají lidé za podvody v řádu tisíců nebo desetitisíců korun, tak nechápu, proč pro toho pro někoho je to marginálie. Považuji za velmi nemravné do toho ještě zatahovat děti. Připomíná mně to některé akce z velmi ošklivých dob minulého století, kdy se přemalovávaly fasády čehosi, a neospravedlní to ani to, že možná celý resort je velmi kvalitní, velmi krásný. Ale v naší zemi je hodně hezkých věcí, které byly ale postaveny za nemravné peníze, nebo šíbrovsky získané peníze. Takže to je moje další sdělení.

A konečně, nebudu se dotýkat pana Babiše, mně to za to nestojí, ale zazní to tady ještě asi večer častokrát. Jenom - řada nevládních organizací bojujících proti korupci, řada velkých i malých podnikatelů vytvářela před minulými volbami veliké PR panu Babišovi, respektive jeho hnutí ANO 2011, bude líp. Je mi líto, že dneska někteří přicházejí a přiznávají se k tomu, že zřejmě pochybili, ale bohužel od žádného z nich jsem neslyšel slovíčko "promiňte". Děkuji vám. (Potlesk zprava.)***
Přihlásit/registrovat se do ISP