(15.20 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Čili vedeme jednání s Evropskou komisí. Ta jednání nejsou jednoduchá. Ale co je cílem vlády? Cílem vlády je urychleně EIA udělat znovu tam, kde nezbude nic jiného, to znamená, už práce byly zahájeny u té stovky staveb, a tam, kde máme na dohled stavební povolení, a tam, kde máme šanci rychle stavby začít, tak se snažíme s Evropskou komisí domluvit na rychlejší proceduře. A teď uvidíme, jestli ta rychlejší procedura bude možná, anebo jestli bude nutné skutečně u všech těchto staveb, kde je stará EIA, deset patnáct let, získat novou EIA. A samozřejmě že cílem vlády a Ministerstva životního prostředí je, aby se všechny termíny maximálně zkrátily a nová povolení byla rychle. To je cílem vlády - stavět, začít stavět. Těch sto dopravních staveb, kde máme starou EIA, zatím postaveno nebylo a my bychom rádi z toho odkrojili svůj díl.

Čili mluvil jsem 20 minut, vážené poslankyně, vážení poslanci. Já myslím, že to není tak dlouhá doba vzhledem k tomu, že hodinu se zde diskutovalo o návrzích na změnu programu, ale cítil jsem povinnost jako předseda vlády reagovat na dvě závažná témata, a to je řešení migrační krize a náš postup a samozřejmě řešení situace kolem zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana předsedu Černocha a potom je pan předseda Fiala, potom pan místopředseda vlády Bělobrádek a potom pan předseda Laudát - všechno přednostní práva.

 

Poslanec Marek Černoch: Pane premiére, já bych velmi rád označil ten potlesk za přiměřený, ale nerozumím kolegům poslancům, za co tleskají. To, že jste vystoupil, bych bral jako vstřícný krok s vysvětlením nějaké informace, ale poté, kdy se tady hodinu schvaloval program, kdy jsme se tady bavili o tom, aby tato schůze, migrační bod tedy byl zařazen na zítřek, vy to smetete ze stolu, a teď vystoupíte s tímto vyjádřením, které mělo slibovat samá pozitiva a sociální jistoty. Bohužel to tak není, pane premiére.

Je tady spousta otázek, které by kolegové velmi rádi položili. A myslím si, že jestli je nějaká nová dohoda, tak jak kolegové tady ve Sněmovně, tak hlavně občané by měli vědět nebo mají vědět, jaká smlouva se vyjednala, a k tomu byla právě ta schůze, která byla i časově omezena. To znamená, nebyl by to žádný chaos, který by se roztahoval do hodin. Byla by to časově omezená schůze, kde by byla možnost vaším prostřednictvím odpovědět na dotazy položené například stranou Úsvit. Je tam spousta otázek: Byla zastavena opravdu balkánská trasa? Dáte hlavu na špalek za to, že už žádní imigranti touto cestou nepřijdou? Kolik se pošle Turecku peněz? I za tři miliardy eur je to pro ČR půl miliardy korun. Dovolíte bezvízový styk? Co bude s těmi statisíci imigrantů v Řecku? To jsou všechno otázky, na které jste měli možnost zítra odpovědět, a proto nechápu, opravdu nechápu, že to vládní poslanci neodhlasovali, protože dvaadvacátého má být schůze, sedmnáctého jedete na Evropskou komisi. A já to beru tak, že vy nechcete odpovídat Poslanecké sněmovně a nechcete se zpovídat občanům České republiky!

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Fiala, po něm pan vicepremiér Bělobrádek.

 

Poslanec Petr Fiala: Dámy a pánové, vážený pane premiére, já bych s vámi rád diskutoval o migrační krizi. Já se dívám na výsledky summitu úplně jinak. Bavili jsme se spolu na výboru pro evropské záležitosti, kde jsem se vás ptal na tzv. Samsonův návrh, který jste vyvrátil, jako že se o něm diskutovat nebude. Nakonec se ukazuje, že to je reálná varianta, tedy ten jeden za jednoho. Ale já se tady s vámi o tom bavit nebudu, protože pokládám to, co jste tady předvedl, za naprosto nepřijatelné a v podstatě i urážlivé pro většinu kolegyň a kolegů v této Poslanecké sněmovně.

Rozmáhá se tady nešvar, nebo z vaší strany nepochopitelné jednání, kdy se třeba neschválí návrh programu mimořádné schůze, vy následně vystoupíte, začnete rozebírat nějaký problém, nebo co si sám myslíte, a na to mají možnost reagovat pouze lidé s přednostním právem, a to ještě úplně mimo program, a ostatní poslankyně a poslanci tuto možnost nemají. A teď je to totéž. Jestli jste nás chtěl informovat o výsledcích summitu, a já bych to považoval za správné, přiměřené, naprosto nutné, tak jsme mohli zařadit tento bod na 14. hodinu, v 15 mohl být zařazen jiný bod napevno, měli jsme na to hodinu, vy jste mohl vystoupit a všichni mohli na to reagovat. Teď jsme v situaci, že úplně mimo program vy tady vystoupíte s nějakou informací, na kterou nemá možnost naprostá většina členů této Poslanecké sněmovny reagovat. Já to pokládám za neseriózní.

Nevyužiji svého přednostního práva proto, abych teď s vámi o výsledcích summitu diskutoval, ale opravdu vás žádám nejenom jménem opozice, ale jménem všech poslankyň a poslanců, abyste připustil debatu o těchto věcech. Chcete-li nás informovat, abyste nás informoval v řádném nebo mimořádném bodě, ale tak, aby ostatní kolegyně a kolegové měli možnost reagovat. Toto, co tady předvádíte, je naprosto nepřiměřené a vůbec to neodpovídá tomu, co jste řekl, že jako premiér cítíte odpovědnost se k tomu vyjádřit a informovat Poslaneckou sněmovnu. Toto nebylo informování Poslanecké sněmovny! Jsme mimo program, mimo jakýkoliv bod a mimo možnost kolegyň a kolegů, aby na vaše vystoupení reagovali. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana místopředsedu vlády.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Pane předsedající, kolegové, kolegyně, já se chci připojit k předsedovi klubu KSČM k přání k MDŽ a především paní Savčenkové. Děkuji. (Potlesk poslanců KDU-ČSL.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan předseda Laudát.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Já k vystoupení pana premiéra, jinak jsem reagovat nechtěl.

Promiňte, pane premiére, vaše koalice minulý týden zamítla návrh, abyste dal informace k těm dvěma problematikám, co jsem tady navrhoval, to znamená k elektronickému mýtnému a ke krizi, co se týká veřejnoprávního projednání dokumentace EIA. Koalice to svými hlasy tady zamítla. Já jsem dneska tedy požádal alespoň rezortního ministra, pak to bylo rozšířeno tedy na tři dotčená ministerstva. Skutečně nevím, jestli se domníváte, že takovýto megaprůšvih utajíte před veřejností. A co se týká toho nestavění, tak vás znova upozorňuji, že za rok 2014, kdy začala vaše koalice fungovat, ministři za ANO, tenkrát pan ministr Prachař, jste uvedli do provozu 7,1 km tehdy ještě rychlostní silnice z Hrádku nad Nisou na státní hranici směrem na Žitavu, což počítáno od roku 1970, kdy se začaly stavět dálnice v tehdejším Československu, byl sedmý nejhorší výsledek. Za loňský rok bylo uvedeno do provozu na karlovarské silnici - dneska už dálnici D6 - 4,3 km, jinak nic. Některé obchvaty, asi jeden nebo dva na silnicích první třídy. Nemám to dopočítáno, ale to bude podle mého nějaký třetí nebo čtvrtý nejhorší výsledek z éry i bývalého Československa, nejenom České republiky.

Já tady skutečně chci - a jestliže mluvíte o vyčerpaných fondech, tak jak si sháním podklady, požádal jsem o ně všechna tři dotčená ministerstva i oficiální cestou, tak v některých pokladech, které nemám ještě poskytnuty, nicméně z těch, které mám k dispozici z minulosti z jednání různých hospodářských výborů apod., tak můžu také dedukovat, že nebudou České republice již za zrealizované stavby z důvodu neplatné dokumentace EIA proplaceny možná až desítky miliard korun. A vy se tady budete pořád vymlouvat na minulost. Já nechci nic jiného, než aby se to tady řešilo, resp. aby ministři řekli, co je správné, nebo v čem se mýlím a co správné není. A vy zařazení tohoto bodu vetujete. Já už tomu nerozumím. Co chcete tutlat za větší problém, než je problém kolapsu českého stavebnictví? Až k tomu může dojít! A chtěl bych skutečně od někoho slyšet, jestli někdo také domýšlí, nejenom co se týká státních akcí, a že jsou potřeba, jak jsem tady říkal, u privátních investorů, když stavím nějakou akci, u obecních a u krajských, jestli skutečně chcete jenom kvůli tomu, pan Babiš chce zrychlovat nebo zkracovat volební období, pak se mu nedivím, protože tohle je průšvih, který v historii ČR ještě nebyl. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP