(15.20 hodin)
(pokračuje Lorencová)

U nás jsou. U nás tam totiž tráví rodiny svoje víkendy. Rodiny s kočárky, s malými dětmi narukují ráno do supermarketu, večer vyjdou, možná tam i něco koupí, nevím, ale v neděli jsou tam znovu. To je představa normálně stráveného víkendu velké části českých rodin. Já si myslím, že je to strašně špatně. (Ohlasy zprava. Výkřiky ze středu sálu: Všechno zakažme!)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan kolega Novotný. Faktická poznámka. Prosím. Prosím kolegyně a kolegy, abyste na sebe nepokřikovali. Všichni, kdo se přihlásí, dostanou slovo, buď formou faktické poznámky, nebo řádné přihlášky, ale prosím, nekřičte na sebe.

 

Poslanec Martin Novotný: Kolegyně a kolegové, taková malá inspirace. Představte si, že v této zemi kolikrát i ve všední den, a dokonce i o víkendu, otcové od rodin, někdy dokonce i matky dětí třeba tráví večery v pohostinstvích, chovají se nezodpovědně. Každý slušný rodič přece ví, že má být se svými dětmi doma. Já myslím, že bychom měli skutečně už vážně zvážit, jestli neomezit tedy i provozní dobu těchto pohostinských zařízení, restaurací a hospod, abychom tedy podpořili tu českou rodinu, její stabilitu, abychom lidem ukázali, jak se správně chovat, a že by třeba to pivo si v hospodě český občan mohl dát jenom do šesté hodiny večerní, aby se potom mohl věnovat své rodině. (Výkřiky ze středu sálu: Ještě zakažme televizi! Potlesk některých poslanců z hnutí ANO a z pravé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní s řádnou přihláškou pan poslanec Laudát a po něm se připraví pan poslanec Kolovratník.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, nevím, jestli by ještě k tomu měla být seriózní diskuse po některých vystoupeních tady. Samozřejmě jestliže Němci mají o svátcích či víkendech, v neděli zavřeno, tak nám výrazně omezují práva. To je přece jasné, když tam jedete a neseženete nic k jídlu. Na pana předkladatele... A myslím si, že se vměšují do našich záležitostí všechny sousední země tím, že brutálně takto omezují práva. A Švýcaři jsou úplně nejhorší. Já jsem tam bloudil hladový a už do té země v životě nechci jet. (Smích a pobavení části poslanců.)

Skutečně když někde jsem, tak chci české standardy, to znamená, že najdu obchod, kde se najím nebo seženu potraviny a podobně. Takže ono to srovnávání s okolními zeměmi... Kéž byste tedy tak srovnávali nevím, ale ve Švýcarsku asi nemají EET, mají ale zase na druhé straně majetková přiznání a sousedé se udávají, a když vám řeknou, že si chcete postavit garáž a oni chtějí z tyček model 1:1, tak ho musíte postavit. Výsledkem je stejně naprostý architektonický chaos, co jsem tam tak koukal.

Takže si myslím, že z tohohle pohledu bych byl rád, když tady mluvíte o tom, že v okolních zemích je něco normálního, tak je tam normální, až na vzácné výjimky, že například nemají totální šmírování živnostníků, hospodských přes elektronickou evidenci tržeb, nemají naprosto nadbytečná kontrolní hlášení, prostě mají systém, že cílí na ta dvě tři procenta nepoctivých a těch devadesát devět osm nebo devadesát sedm procent podnikatelů nechají na pokoji, nezatěžují je, nedělají jim časové i finanční peklo. To je normální ve většině zemí, když už se bavíme o tom Německu.

V případě, že půjdete na standardy jejich demokracie, pak bych možná přežil, že byste tady o třech čtyřech pěti svátcích si prosadili zavřené obchody, kdyby to bylo za tuto cenu. Ale tu cenu vy nenabízíte. Vy nabízíte návrat k socialismu, čehož smutným dokladem bylo vystoupení pana kolegy, pana předsedy klubu KDU Miholy. To skutečně bylo budování socialismu v Čechách par excellence, nebo v České republice. Mně je to skutečně líto. Dnešek možná je větším mezníkem, prvním krokem k té cestě zpátky.

Na konci svého vystoupení dám procedurální návrh, abychom přerušili tento bod do 1. dubna 2019, anžto předpokládám, že v té době již bude vybudován reálný socialismus a že už vlastně nebude co řešit, protože prodejny se vrátí tam, kde byly, na maso se budou stát fronty, i v sobotu ráno, banány nebudou, to bude luxusní zboží. Takže si myslím, že potom nebude žádný důvod ponoukat prodavačky a prodavače, abych se zachoval genderově, aby chodili o svátcích prodávat, pokud ještě nějaké svátky budou. Protože já jsem narozen a žil jsem větší část života v éře socialismu, a tam sice byly obchody zavřené, hospody musely kvůli tomu, aby se pracující lid neunavil, zavírat v deset večer maximálně. (Do sálu vchází z obou stran větší počet poslanců a náhle se silně zvyšuje hladina hluku.) Bylo to sváděno na tropení výtržností a rušení nočního klidu. Výborný život to byl zejména pro studenty, kteří dnes dostali takovou ránu 17. listopadu.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové, prosím o klid. Pan předseda Laudát avizoval procedurální návrh, to znamená zvýšený pohyb ve sněmovně, ale prosím, usaďte se na svá místa. On říkal, že ho navrhne až na konci svého vystoupení. Tak prosím, nechme dokončit pana předsedu Laudáta.

 

Poslanec František Laudát: Ale přece jenom, abych z tohoto nestoudného návrhu nedělal frašku, připomínám jenom, že i na hospodářském výboru bylo poměrně veselé jednání. Více takovýchto návrhů, které občerství naši mysl.

Tak teď zcela seriózně. Za prvé pan Mihola a další zřejmě nevědí něco o impulzivním prodeji. Je řada věcí, které si, a je to dokonce až 25 procent zboží, které si člověk koupí, kupující, jestliže v nějakém obchodě je, on podvědomě vnímá reklamu a podvědomě vnímá to, jaký má velký nákupní košík, všechny tyhle metody jsou vymakané. A statistici spočítali, že až 25 procent věcí si člověk koupí, pokud je vidí, a i zboží, dokonce i potravin. V případě, že je nevidí a přijde tam jiný den, tak už je nekoupí. Nevím, jestli teď se vám dobře rozdává, žijete relativně v klidu díky ekonomickému oživení, ale přijdou doby, kdy tomu tak nebude. Ta nervozita ve světě už začíná a myslím si, že vám ztuhnou rysy, a zejména chudákům voličům, až sem zase někdy ta ekonomická recese přijde. To potom z toho vašeho rozdávání jim bude velice těžko. Takže 25 procent rovnou za tyto dny můžete s velkou pravděpodobností, možná v českých podmínkách to může být buď vyšší, nebo nižší, rovnou odepsat.

Uvědomte si, že to zboží někdo vyrábí, někdo dodává. Vy tady mluvíte o hypermarketech, ale v návrhu zákona přece nejsou nadnárodní řetězce. Tam jsou prodejny, všechny prodejny nad 200 metrů. Takže kdybych měl zahradníka, někdo mu prohlásí, že má prodejní plochu, že má zahradu, kde má ty stromky, nad 200, tak i v sezóně ho vyřídíte, on nebude moct prodávat svoje produkty. Nevím, jak budou chápány například takové ty různé farmářské trhy, jestli to bude sčítaná plocha, i když ty zaniknou kvůli EET, pokud se něco nezmění. Ale jestli ta plocha bude celá, nebo nebude.

Ale všem bych řekl jedno. Co těm Miholům a dalším je do toho, kdo se jak živí, kdo jak pracuje, kdy pracuje a kde pracuje? Nezlobte se na mě, ale to je přece svobodná volba každého jedince. Každý má právo se rozhodnout. Samozřejmě někdy ekonomická realita, že jestliže nemůže pracovat v tomhle místě, tak velmi obtížně hledá jinde. Ale vy tady dělíte občany na několik kategorií. Rozhazujete podnikání na několik kategorií, nebo minimálně na dvě, na základě prodejní plochy. (Hluk v sále.)

Nevím, jestli skutečně si ještě připadám normální v téhle parlamentní společnosti, když vůbec takovéhle zákony sem někdo nosí. Mně to skutečně nepřijde normální. Nicméně abych dlouho nezdržoval, i přestože sociální demokracie má takové priority, jako aby mohl pan Rafaj vybírat nějaké pokuty, ale zatím je nevybírá nic, i když avizoval velkou ránu na září minulého roku směrem k významné tržní síle, tak jsme tady ztráceli desítky hodin a na výborech další desítky hodin projednáváním tohoto nesmyslu, až jste to s úporností prosadili. Teď tady máme prodejní dobu v maloobchodě, omezení. Také to je velikánská priorita. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP