(17.50 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Prostě tohle nejsou dobré rady. Tohle jsou chybné recepty. A vy už jste se mnohokrát spletli. Dám jenom jeden konkrétní příklad, protože si na tu debatu dobře pamatuju. Před několika lety jsem tady, tehdy ještě jako ministr financí, prosazoval kolkování lihovin. A byly tady podobné argumenty, jako jsou dneska u EET. U elektronické evidence tržeb. Byly argumenty, že to prostě nebude fungovat, že se víc daní nevybere, že to bude jenom obtěžovat obchodníky s lihem, když se zavede kolkování lihovin. Přesně takhle tady argumentovala ODS, tehdy pravice. My jsme to zavedli, měli jsme většinu, rozhodli jsme se, a rozhodli jsme se správně. Zavedli jsme kolkování lihovin a ani pravicová vláda, když pak přišla, ho nezrušila, protože to zvýšilo výběr spotřební daně zhruba o miliardu korun ročně, to, že se systém kolkování lihovin zavedl. A nemuseli jsme zvyšovat daň. Zlepšil se výběr prostě proto, že se udělal pořádek v prodeji lihovin tím, že se zavedly kolky. Vy jste byli proti a nakonec jste to sami nezrušili, protože jste sami zjistili, že to funguje. Takže nemáte vždycky pravdu. Už jste se také v minulosti spletli, spletli jste se u kolkování lihovin, spletli jste se u druhého pilíře a omylů byla celá řada. Spletli jste se u superhrubé mzdy. Je to prostě všechno pravda.

A když jsme u hospodářského růstu, tak ono to není úplně automatická věc. Když se podíváte, co přispívá k hospodářskému růstu, co táhne ekonomiku, co táhne hospodářský růst. Podařilo se rozjet stavebnictví. Dneska nejvíce narostly dopravní stavby. To přece přispívá k růstu stavebnictví, vytváří to pracovní místa a podporuje to ekonomiku. A je to důsledkem celé řady konkrétních kroků, které jsme udělali jako vládní koalice k tomu, aby se zrychlila výstavba. A zase oproti těm vašim omylům, které jste tady nasekali, jenom připomenu, jak jste chytře snížili výkupní ceny za pozemky pod komunikacemi, a udělali jste to tak chytře, že lidi přestali státu cokoliv prodávat. Opět to byla vaše cenná rada, kterou jste měli možnost realizovat v praxi, a dopadlo to katastrofálně.

Chci připomenout evropské fondy. Pan místopředseda vlády tady zmiňoval, že rozpočet je v posledním měsíci v přebytku mimo jiné v důsledku toho, že se rozjelo čerpání evropských fondů. To je prostě situace, která také nenastala automaticky, ale bylo potřeba pro to hodně udělat, abychom nepřišli o peníze. První rok, kdy jsme nastoupili, stát přišel cca o 12 mld. korun jenom proto, že se evropské fondy nepodařilo vyčerpat. Čili je potřeba, aby vláda měnila politiku, a nám se to povedlo, a tím, že se čerpají evropské fondy, tak to také přispívá k hospodářskému růstu.

A poslední věc. Vy jste, když jste byli ve vládě a měli jste tu možnost, ODS a TOP 09, velmi často škrtili poptávku. Vy jste škrtili spotřebu domácností. Říkali jste, že to vlastně nemá žádný smysl, že ekonomika stojí na exportu a že je vlastně jedno, jestli lidé budou mít na to, aby nakupovali, aby utráceli. Prostě dlouhodobě jste ve své hospodářské politice podceňovali spotřebu domácností a my tuhle chybu neděláme. Proto jsme také zvýšili platy ve veřejném sektoru, zvýšili jsme důchody, zvýšili jsme minimální mzdu a letos se to pozitivně projevuje. Jeden z faktorů, který táhne hospodářský růst, a už to není jenom export, ale je to také spotřeba domácností. A je to hodnoceno kladně, že se vládě podařilo vytvořit zčásti psychologicky, zčásti reálně atmosféru, ve které spotřeba domácností roste.

Takže já se omlouvám. Je povinností vlády poslouchat opozici, já to budu to dělat i nadále, ale nebudeme se řídit vašimi radami, protože když jste měli možnost to realizovat, tak to pro naši zemi dopadlo katastrofou. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Laudát. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty. Po něm s přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Poslanec František Laudát: Jenom krátkou zmínku k jedné věci, jaké ptydepe tady prostě šíří pan premiér, a to jsou výkupy pozemků.

Pane premiére, vy vážně nevíte, co se děje v resortu dopravy? Víte, že máte v připomínkovém řízení v meziresortu novelu Prachařova nepovedeného zákona? Protože výkupy pozemků po tom, co jste tady procpali navzdory všem opozičním návrhům, ať to byl zejména návrh Zbyňka Stanjury, který jsem připodepsal, nebo kolegy z KSČM, vy ne že jste začali vykupovat, vy jste to zparalyzovali. A ještě zřejmě nevíte, ještě k vám nedorazilo, že vám nabízíme, že připodepíšeme novelu vaší novely, aby se začalo vůbec něco vykupovat. Vy vážně nevíte, v jakém stavu je a jaké jsou prognózy uvedení do provozu dálnic a rychlostních silnic na roky 2016, kolik kilometrů v roce 2017, 2018? Zřejmě se zařadíte mezi nejhorší vlády od roku 1970 - zprůměrováno. Vy nevíte, co se vám tam děje, že tady šíříte takovýhle pseudooptimismus? A ono bohužel je to i u dalších.

Nevím, proč pan ministr financí se tady cítil ukřivděn. Já naopak, já jsem tady řekl jasně, že penze jsou o penězích v prvé řadě, v tom se zřejmě shodneme, a že si myslíme, že se z toho nemůže vylhat. A jestli ho někdo od toho odehnal, koaliční partneři, jak tady řekl, že to není jeho byznys. Je to jeho byznys. Takže my naopak trváme na tom, aby se tím zabýval. A dokážu si představit, že s nějakým systémem. Protože zjevně Potůčkova komise si povídá, povídá a řeší burzu nápadů a s ničím nepřichází. Tak ať přijde pan ministr financí. Kdokoliv přijde v téhle zemi s udržitelným systémem penzí, tak bude mít naši podporu. Ale samozřejmě seriózní.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Laudátovi. Nyní s přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan premiér sice tvrdí, že opozici poslouchá, ale minimálně dvě věci, o kterých mluvil, jsem nezmínil. Já jsem žádné rady vládě nedával. A vy říkáte: omlouvám se, já se jimi nebudu řídit. Ale já jsem opravdu žádnou rady vládě neudělil ani nepožádal. Tak nevím, proč se omlouváte. Není třeba. Není důvod, abych já radil vládě. Já můžu vládu kritizovat.

Já jsem jenom nabídl dvě možná témata do debaty za občanské demokraty k důchodové politice, která podle mě nejsou kontroverzní, jsou spíše technická, a to byla nabídka k dialogu. Reagoval jsem na vystoupení pana ministra financí. To nebyla žádná rada. Ale když kolegové z hnutí ANO říkají, že jsou nováčci ve Sněmovně, já se tady proti panu premiérovi cítím jako nováček. Já jsem tu teprve druhé volební období a teď přesně nevím, které vy, jestli páté, nebo šesté. A já prostě nejsem schopen říkat, co bylo před deseti dvanácti lety. Ale on vždycky používá, a to si už přece jenom pamatuji, takovou polopravdu. Řekl pravdu: "Vy jste, ODS, vládli s Miroslavem Kalouskem." A vy ne? Vy ne, pane premiére? Proč se za to stydíte? Vy jste přece roky taky vládl s Miroslavem Kalouskem. Na to jste zapomněl? Já vím, že byl v té době v KDU, ale byl jste s ním ve vládě. My ne. Vy jako sociální demokraté jste nebyli s Miroslavem Kalouskem ve vládě? Já tedy nevím. Tak se podívejme do složení vlád za poslední roky, jak to bylo ve volebním období 2006 až 2009. To je skoro jedno, že se za to stydíte. To je váš problém.

My jsme tady neříkali, že jsme neomylní, že jsme neudělali nic zpátky. Vy si trošku protiřečíte. Pan ministr financí říká, že růst jsou vlastně jenom zásoby, export, a tím pádem se daně nemohou platit. A vy mluvíte o tom, že růst je tažen investicemi domácností. Já si nepamatuji, že bychom my jako občanští demokraté podceňovali spotřebu domácností. Ano, my jsme se snažili šetřit ve veřejném sektoru. To je pravda. Ale když říkáte, že jsme byli úplně nejhorší v regionu střední Evropy, co se týče hospodářského růstu, to máte pravdu. Ale podívejte se na jiná čísla - například zadlužení, a to bych očekával, že levicová strana ocení. Nezaměstnanost. Ano, náš východní soused Slovensko rostl rychleji než Česká republika. To je fakt. A jaká tam byla nezaměstnanost proti České republice? Proč neřeknete aspoň tyto dva základní údaje dohromady? Růst HDP je pro občany takové imaginární číslo. Kdo si umí představit 4 biliony korun? A jak se tvoří zásoby, export. Je to hrozně složité. Nezaměstnanost, to pochopí každý. A je rozdíl 7 a 13 %. To přece je naprosto logické.

Jsem proti vám nováček, vy jste zkušený debatér za mnoho funkčních období. Řeknete něco, co my jsme neřekli, a teď proti tomu útočíme. My jsme neřekli, že jsme neudělali chybu, my jsme vám nic neradili. My jsme jenom, a myslím, že je to právo opozice, kritizovali návrh, který předkládáte, a požádali jsme vás slušně o zdůvodnění bodu ukončení důchodového spoření ve druhém pilíři. Že jsme se pak v té rozpravě díky panu ministru financí dostali k plnění státního rozpočtu a k jiným věcem, za to já nemůžu. Já jenom reaguji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP