(11.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Hlásíte se s přednostním právem? (Ano.) Takže s přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan místopředseda rozpočtového výboru má pravdu. Ale jak to probíhalo? Kolik dnů jsme na to měli, na přípravu pozměňovacích návrhů? Sami jsme to v rozpočtovém výboru konstatovali, že ta doba na podání smysluplného legislativně čistého pozměňovacího návrhu je mimořádně krátká. Takže ano, formálně to rozpočtový výbor projednal, vládní většina to odhlasovala. To je naprosto v pořádku, není třeba tuhle tu informaci rozporovat. Ale říkám, že ty podněty jsou závažné a není tak jednoduchá věc, že udělám z desítky - škrtnu a napíšu pozměňovací návrh, že to je osm. Prostě opravdu je to složité pro nás a měli jsme mimořádně málo času.

Pokud necháme normální lhůtu, tak se k tomu rozpočtový výbor může samozřejmě vrátit. Dneska večer máme zasedání, můžeme otevřít novou lhůtu pro podávání pozměňovacích návrhů. Jinak stejně přijdou ve druhém čtení ty pozměňovací návrhy, protože to už bude čas, kdy budeme schopni pozměňovací návrhy podávat. V té extrémně krátké době jsme prostě nebyli schopni podávat pozměňovací návrhy. Sami si vzpomeňte, podívejte se do kalendářů, kdy v minulých týdnech zasedala Sněmovna. Od okamžiku, kdy zasedala Sněmovna, a my, kteří v té Sněmovně opravdu jsme, nemáme čas v tom okamžiku se věnovat tiskům, které jsou přikázány jednotlivým výborům.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane předsedo. S přednostním právem se hlásí pan poslanec Laudát.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, před časem jsme byli s rozpočtovým výborem v Plzeňském kraji a tam právě malí výrobci alkoholických nápojů přesně říkali to, co říkal pan předseda Kováčik. Tudíž opravdu prosím, aby tady pan Volný řekl, zda tedy v tom zkráceném termínu budou, či nebudou ty návrhy, protože to je docela podstatné. Opravdu má pravdu pan Stanjura, to byla válcovačka, v rozpočtovém výboru se to projednávalo. Myslím, že si výrobci prostě zaslouží, aby se věci změnily najednou, a ne zas čekat na nějakou virtuální novelu, kdy - buď. Mělo by tady jasně zaznít, zda to má někdo připravené a zda to tady bude tak, že při závěrečném schvalování to bude. Jinak to zkracování je opravdu škodlivé.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Řádně přihlášen do rozpravy je pan poslanec Votava.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana kolegu Laudáta vaším prostřednictvím. Nevím o žádném válcování na rozpočtovém výboru. Na rozpočtovém výboru nikdo nikoho neválcoval, tam se hlasovalo. Samozřejmě pokud má koalice více hlasů, no tak přehlasuje opozici. To je naprosto zřejmé, pane kolego.

Myslím, že pan kolega Stanjura - to je jeho legitimní požadavek, já ho nezpochybňuji. Nicméně v rozpočtovém výboru to projednáno bylo, pozměňovací návrh tam žádný nebyl k tomuto tématu třeba, k tomu lihu. Byl k vínu, který podával pan kolega Vozdecký, ten byl prohlasován. Nevím už, jestli i vašimi hlasy, to si nevzpomínám.

Myslím si nicméně, že je ještě dostatek prostoru, i když to zkrátíme, na to, aby byly pozměňovací návrhy podány. Nevidím v tom žádný problém. Měli bychom určitě mít zájem, aby tedy od 1. 1. 2015 prostě tento zákon vešel v život. To asi bychom měli mít.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Faktickou poznámku má pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já jsem přece nerozporoval to, co jste řekl, pane předsedo rozpočtového výboru prostřednictvím pana místopředsedy. Já jsem i říkal a zdůvodnil jsem, proč jsme nepodali pozměňovací návrhy - pro extrémně krátkou dobu. To je prostě pravda. Teď i říkáme, že byl nedostatek času.

Tak si to namodelujme. Dneska to zkrátíme, zítra zasedá Poslanecká sněmovna. V pondělí je poslanecký den, jsme ve svých kancelářích. V úterý je státní svátek, středa, čtvrtek, pátek - zasedá Poslanecká sněmovna. A v úterý 4. listopadu se skoro vsadím, že budete chtít mít druhé čtení. To znamená, kdy máme dostatek času na to, abychom to promysleli, legislativně připravili pozměňovací návrhy? Není dostatek času. Ano, legitimní většina to může 4. listopadu v druhém čtení prohlasovat a 7. listopadu v pátek to bude ve třetím čtení. To je všechno pravda.

Ale znova a znova tady slyšíme, slyšíme to velmi často a slyšeli jsme to od předkladatele tohoto bodu: My víme, že tam je problém, ale pojďme to schválit, my budeme připravovat další novelu. S tím už bychom mohli jednou přestat. Jestli všichni uznáváme, že tam problém je, tak proč teď schválit novelu a začít práci na nové novele? To se fakt velmi těžko vysvětluje, proč takhle postupujeme. Pokud ten problém vidíme a pokud připomínky - a podle našeho názoru jsou racionální, tak to zapracujme do této novely. A nemusíme mít jednu k 1. lednu a jednu k 1. dubnu nebo k 1. květnu. Sami si vzpomeňte, u kolika návrhů zákonů tady to hájí většinou předkladatel toho zákona, logicky: "Já o tom vím, ale teď není čas, teď to musíme rychle schválit, ale slibuji vám, že okamžitě začnu pracovat." Jen tak namátkou pojištění (nesrozumitelné) vozidla nebo dětské skupiny. A mohl bych z programu schůze vyjmenovat dalších pět šest zákonů, u kterých tato stejná slova zaznívají.

My jenom navrhujeme - tak to zkusme zastavit. Pokud tam ten problém vidíme, tak ho vyřešme. Třeba nám to bude trvat o měsíc nebo o dva déle, ale nebudeme muset dělat nové legislativní kolečko za pár měsíců. Nic víc, nic míň.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane předsedo. Další faktickou poznámku má pan poslanec Volný.

 

Poslanec Jan Volný: Kolegové, znovu chci poprosit, abyste zvážili to zkrácení o 30 dnů. Opravdu jde především o ty lehké topné oleje.

Ale chci jenom upozornit, že první čtení, kdy byl přikázán tento tisk rozpočtovému výboru, bylo přesně před měsícem - 23. 9., takže si myslím, že od té doby jsme mohli už mít něco na stole. A znova opakuji, že se to určitě bude řešit. Byl bych rád, aby se to vyřešilo tímto způsobem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do podrobné rozpravy. Není tomu tak. V tom případě končím podrobnou rozpravu a táži se, zda si chcete vzít, pane poslanče, závěrečné slovo. Ne.

Mám zde požadavek na odhlášení, takže vás všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili znovu svými elektronickými kartami.

 

V podrobné rozpravě padl jeden návrh. Přečtu návrh usnesení, o kterém budeme hlasovat, a to je, že Poslanecká sněmovna zkracuje lhůtu pro projednání sněmovního tisku 290 ve výborech o 30 dnů, tedy na 30 dnů.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 43. Přítomných poslanců je 154, pro návrh bylo 87 poslanců (proti 29). Konstatuji, že návrh s usnesením byl přijat. Končím projednávání tohoto bodu.

 

Než budeme pokračovat dál, přečtu omluvenky, a to, že dnešní den z odpolední části jednání do 16 hodin se omlouvá pan ministr školství, mládeže a tělovýchovy pan doktor Marcel Chládek. Dnes mezi 12.30 a 16. hodinou se z důvodu jednání omlouvá paní poslankyně Jana Hnyková. Z odpolední části jednání z osobních důvodů se omlouvá pan poslanec Václav Snopek. Dále od 13 hodin se omlouvá předseda Poslanecké sněmovny pan Hamáček. Dnes od 15 hodin se omlouvá z osobních důvodů pan poslanec Vondrášek. Dnes mezi 11. a 18. hodinou z důvodů pracovních se omlouvá Jana Pastuchová. Dále se dnes omlouvá pan poslanec Martin Novotný z dnešního jednání z osobních důvodů. Dále se omlouvá z dnešního jednání paní místopředsedkyně Jermanová od 13 hodin, od 11.30 paní poslankyně Pastuchová. Z dneška a zítřka se omlouvá pan poslanec doktor Josef Novotný a z dnešního jednání od 12 hodin se omlouvá pan poslanec Miloš Babiš.

 

Budeme pokračovat v dalším bodu. Zahajuji projednávání bodu a tím je

131.
Návrh na zřízení Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny
Parlamentu ČR pro vyšetření závažných pochybení,
která se stala při realizaci stavby dálnice D47
/sněmovní dokument 1142/

***
Přihlásit/registrovat se do ISP