(9.10 hodin)
(pokračuje Kováčik)

Co se týká postupu pana místopředsedy Gazdíka, on postupoval ve smyslu jednacího řádu správně. Jemu nezbývalo nic jiného a je to skutečně na těch, kdo jsou přednostním právem nadáni, aby tak nečinili.

A co se týká té poslední věci, to znamená toho, co říkal pan kolega Gazdík o písemných interpelacích, není nic snadnějšího než ve čtvrtek ráno v okamžiku, kdy jsou písemné interpelace, zahájit písemnými interpelacemi a změny pořadu provádět až po jejich ukončení. To je věc, která je možná. Když se na ní takto dohodneme, tak také reálná. Jsem připraven se sejít s ostatními předsedy poslaneckých klubů a v tomto smyslu při tom jednání také postupovat.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Kováčikovi. Nyní pan předseda klubu ANO Faltýnek, poté pan zastupující předseda klubu TOP 09 František Laudát a poté pan místopředseda vlády Bělobrádek. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké ráno, dámy a pánové. Vážený pane předsedající, dovolte mi, abych poprosil o pevné zařazení bodu 84, což je tisk 182, třetí čtení, na dnešek jako čtvrtý bod za již pevně zařazené body schůze. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Nyní pan poslanec František Laudát. Eviduji s přihláškou i kolegu Černocha. Kolega Kolovratník bude před ním, dal písemnou přihlášku nejdřív. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec František Laudát: Pane místopředsedo, děkuji za slovo. Dámy a pánové, k tomu předchozímu chci jenom říct, že vítáme, pokud vznikne jakákoliv gentlemanská dohoda mezi předsedy poslaneckých klubů. Doufám, že gentlemanská dohoda bude zahrnovat i to, že nebude pro opozici účelově vyblokováván čas zbytečnými interpelacemi koalice. Myslím, že máte dostatek prostoru a možností prosadit své věci, byť samozřejmě to zase může narážet na právo poslance interpelovat. Ale když už tady k nějaké dohodě dojde, měla by být vyvážená na všechny strany.

K návrhu pořadu. Dávám návrh, aby z dnešního projednávání ze třetích čtení byl vyřazen bod č. 73, sněmovní tisk 135, zákon o elektronických komunikacích. Dostal jsem informace, že nejsou zcela známy všechny dopady, které by mohl vyvolat pozměňovací návrh hospodářského výboru, a chtěl bych si přece jenom zajistit nějakou nezávislou analýzu toho, co to bude v praxi znamenat. Prosím tedy bod č. 73 dnes vyřadit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, i o tom budeme hlasovat. Nyní pan místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové. Ještě k včerejšku. Je to samozřejmě otázka, jestli ta speciální část není nadřazená té obecné. Toto je jedna věc. Druhá věc je, jestli je duch nadřazen liteře, protože ono by tímhle výkladem mohlo přijít k tomu, že já si ráno u interpelací vezmu slovo a budu tady mluvit celý den a na opozici se vůbec nedostane, což je podle mého soudu zcela proti smyslu jednacího řádu. Jde mi o to, že tohle by mohl být skutečně nebezpečný precedens, a budu rád, když bude nějaký výklad, a možná by to bylo ještě lepší pro jistotu do budoucna než gentlemanská dohoda.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní požádám pana kolegu Kolovratníka, který je přihlášen k pořadu schůze. Ještě ohlásím, že náhradní kartu č. 12 má paní poslankyně Kateřina Konečná. A pan kolega Marek Černoch se nejen hlásí do rozpravy, ale ruší svou omluvu z dnešního jednání.

Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji, přeji dobré dopoledne. Dámy a pánové, jménem volební komise se na vás obracím a prosím o pevné zařazení dvou volebních bodů. Jsou to druhá kola tajných voleb, bod č. 86, volba do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, a bod č. 87, volba do Rady ČTK. Jak říkám, jsou to druhá kola. Prosím o zařazení dnes pevně na 12.30 hodin. Jménem komise garantuji, že vydávání lístků i sčítání, vše komplet zvládneme do půl hodiny. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní ještě s přednostním právem pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Když mluvíme o korektním přístupu a nepsaných pravidlech, a já to plně podepisuji, tak zrovna tento návrh korektní není. Vzpomeňme si, co pan předseda volební komise řekl, když bylo první kolo, kdy řekl, že proběhne druhé kolo, řekl, že ve čtvrtek, a dneska je pátek. Není to prostě korektní, je to změna (nesrozumitelné). Já jsem se divil, že to včera navrhl, možná je to i ve stenozáznamu. Říkal jste, pokud nebudeme úspěšní, bude volba zítra ve 12.30 hodin. Včera to nikdo nenavrhl, takže jsem velmi překvapen tímto návrhem.

Můžete to samozřejmě prohlasovat, samozřejmě to můžete zařadit, jenom říkám, že to není korektní přístup, protože každý klub se připravuje na nějaký bod nějak, a když nevíme, že tento bod bude zařazen, tak jsme připraveni jinak, než kdybychom to věděli. Když už mluvíme o pravidlech. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě pan předseda Pavel Kováčik. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Omlouvám se, že zdržuji, ale včera tady na mikrofon z tohoto místa pan předseda volební komise sdělil, pamatuji si, že to bylo nějak po ránu, že vzhledem k tomu, že je třeba, aby tomuto zásadnímu aktu byl přítomen dostatečný počet poslanců, což je zaručeno v pátek, bude navrhovat zařazení tohoto bodu na pátek na 12.30. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní pan předseda Mihola ještě před kolegou Černochem. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mihola: Dobrý den. Pane předsedající, dámy a pánové, já potvrzuji také, že si dobře pamatuji, že pan předseda Kolovratník hovořil právě vzhledem k tomu, že včera tady bylo zřejmě avizováno, že bude méně lidí, já sám jsem se také omlouval, a opravdu hovořil o pátku, o této době. Potvrzuji a děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan kolega Marek Černoch k pořadu schůze. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Černoch: Dobrý den, dámy a pánové. Poprosil bych vás o zařazení tisku 144 o majetkovém vyrovnání s církvemi po již pevně zařazených bodech. Děkuji.

Tedy jako pátý bod tedy? Ano. Ještě někdo k pořadu schůze? Není tomu tak.

Pokud jde o návrhy k samotnému pořadu schůze, z rozpravy vzešly tři.

 

Nejdříve budeme hlasovat o návrhu pana kolegy Faltýnka zařadit pevně jako čtvrtý bod na dnešek bod č. 84.

Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 146, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro pevné zařazení tohoto bodu. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 146, z přítomných 153 pro 123, proti 3. Návrh byl přijat. Tento bod jsme pevně zařadili.

 

Nyní návrh pana poslance Laudáta na vyřazení bodu č. 73, tisk 135 - z dnešního jednacího dne, nebo ze schůze? (Ze schůze.) Ze schůze, dobře.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 147 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 147, z přítomných 154 pro 49, proti 62. Návrh nebyl přijat. Bod č. 73 zůstává předmětem této schůze.

 

Nyní pevné zařazení bodu č. 20 jako pátý bod.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 148 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 148, z přítomných 154 pro 97, proti 7. Návrh byl přijat. Pevně jsme zařadili mezi třetí čtení i čtení prvé.

 

Budeme se tedy zabývat schváleným pořadem schůze. (Připomínky z pléna.) Pardon, ještě volební body na 12.30, omlouvám se.

 

Kdo souhlasí, aby druhá kola volebních bodů byla pevně zařazena dnes na 12.30? Kdo je pro návrh pana předsedy volební komise Kolovratníka? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 149, z přítomných 154 pro 131, proti 9. Návrh byl přijat, volební body budou ve 12.30 dnešního jednacího dne. Děkuji.***
Přihlásit/registrovat se do ISP