(13.00 hodin)
(pokračuje Dolejš)

Takže ono je to prostě složitější. Já jsem prostě přesvědčen, že bychom se měli opravdu vrátit k základům toho, co funguje v ostatních zemích jako pilíř hospodářské politiky, jaký by měl být mix měnové a rozpočtové politiky, a pro to vytvořit rozumný koridor. Ne zcela sebrat rozpočtovou politiku Parlamentu, ale vrátit ji na věcnou a odbornější debatu.

Poslední poznámka. Už je skoro jedna hodina, asi už někteří budete spěchat se trochu občerstvit. Zda má smysl ještě přednášet, jsme ve druhém čtení, upozorňuji i ty, kteří to možná sledují mimo tento sál, jsme ve druhém čtení, ještě se k tomu vrátíme ve třetím čtení, zda má tedy smysl bojovat o ty korekce. My jsme se jednu korekci do systému pokusili vpašovat - tedy vpašovat, bylo to samozřejmě veřejné, zkorigovat zejména segment zdravotních pojišťoven. Ne že by tam těch problémů nebylo víc, ale přece jenom máme hodně na mysli ústavní právo, které v rámci listiny základních práv a pořádku slibuje občanům dostupnou kvalitní zdravotní péči. A jestliže rozpočtovou smyčku utáhnu na krku nejen celé ekonomice, ale dokonce i segmentu zdravotních pojišťoven, tak se může stát, že jedna ústavní norma, což je finanční ústava, a druhá ústavní norma, tedy tento princip, se dostanou do kolize, bohužel v neprospěch občanů a jejich zdraví. Nic nebylo vyslyšeno.

Já si myslím, že to asi skutečně ve druhém čtení nevylepšíme. Dokonce to nevylepší ani formální sliby vlády, že už proboha na daně radši nebude sahat, aby nic nezkazila. Víte, to jste slibovali na začátku volebního období, to jste slibovali před rokem, když přišla krize, nedávno jste to slibovali, a ono se asi nedá zcela stoprocentně spolehnout, že takový slib by byl dodržen. Ono je to totiž tak, že dokonce i kdyby to bylo v ústavním pořádku, se obávám, jak to tam navrhla sociální demokracie a bylo jí v této věci ustoupeno, že by stejně nezavládl klid a mír, protože představy o tom, co je Lafferova křivka, co je to nadměrné a podlimitní zdanění, kam přenést daňové břemeno, zda ho máme nechat stále ještě na obyčejných lidech, nebo také trošku zdanit kapitál, že v tomhle ohledu asi to politikum zůstane i do budoucna.

Takže suma sumárum bohužel musím říci, že na konci druhého čtení to vypadá tak, že návrh na finanční ústavu asi budeme muset v tomto volebním období pohřbít. Ale já bych až tolik neplakal. Vidíte ve světě, že neexistuje přímá úměra mezi zeměmi, které to mají a které to nemají. Španělsko tady bylo zmiňováno myslím kolegou Šeichem. Španělsko tu normu má nad rámec fiskálního kompaktu, svou vlastní, a kdepak je dneska. Má skoro desetiprocentní deficit na HDP. Čili bohužel tohle samo o sobě nepomůže. Je třeba vzít rozum do hrsti a je třeba si uvědomit, že současné dluhy může zaplatit pouze budoucí růst, a tomu bychom se konečně měli začít pořádně věnovat. Já vím, že je to dlouhodobě především program ODS, že TOP 09 prostřednictvím pana ministra financí se k této krásné vizi přidala, že debata šla různými směry včetně zbytečnosti či nezbytečnosti fiskální rady. Když bychom se podívali do Maďarska, tak tam už dávno vzala za své, ale to jsou všechno detaily. Co je podstatné, je nalézt shodu v hospodářské politice. O tom se tady mluví velmi málo. Já bych byl rád, aby do budoucna právě proto, že hlavní integrační proud v Evropě už se pohnul jiným směrem, než to ještě do českých makovic dorazilo, tak abychom si toho všimli a abychom se do této debaty zapojili.

Třetí čtení asi bude už jenom tečka. Ale já bych byl rád, aby to byla i dvojtečka směrem k lepší politické reprezentaci, která se té hospodářské politice bude konečně věnovat, a ne jenom o ní žvanit, popřípadě se nechat vyfotit na zasedání NERVu či tripartity. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji panu poslanci Dolejšovi. Vzhledem k tomu, že mám přihlášku od pana ministra Kalouska do obecné rozpravy, přeruším projednávání tohoto bodu v obecné rozpravě a přeruším i jednání Sněmovny. Sejdeme se znovu ve 14.30. Avizuji, že organizační výbor se sejde pět minut po přerušení schůze, to znamená ve 13.09 hodin ve stálých prostorách.

 

(Jednání přerušeno ve 13.04 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP