(10.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Děkuji. Eviduji tedy návrh pana Josefa Novotného - přeřadit již schválený bod číslo 91.

Dál se přihlásil k návrhu na změnu schváleného pořadu schůze pan poslanec Miroslav Petráň. Pane poslanče, prosím, máte slovo. Předtím ještě řeknu, než se dostavíte, že zde mám další omluvu. Omlouvá se z jednání v době od 12.15 do 14.30 pan poslanec Laudát, a to z pracovních důvodů.

A nyní už prosím, pane poslanče Petráni, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Petráň: Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážená vládo, dobrý den. Rád bych tímto navrhl zařazení nového bodu pořadu schůze, a to Informace ministryně práce a sociálních věcí o sociálně společenských dopadech hazardu.Chtěl bych ho zařadit jako první bod dnešního pořadu schůze po pevně zařazených bodech.

Má slova dnes nebudou mířit jen na ministryni práce a sociálních věcí, ale na celou současnou vládu. Nicméně je to právě tento resort, s jehož gescí pandemie hazardu a gamblerství v ČR přímo souvisí. Přesto resort práce a sociálních věcí zůstává netečný. Jedním dechem také připomínám, že tuto pandemii způsobil i pan ministr financí Miroslav Kalousek a jeho ministerstvo svou intenzivní podporou hazardu a hazardní lobby v této zemi - viz zpráva ombudsmana. I kvůli této podpoře jsme se stali zemí s největším počtem hracích automatů na světě. Řada zahraničních studií potvrzuje, že na jeden automat v České republice vychází 150 lidí, naproti tomu jinde v cizině jsou to desetitisíce lidí. Jinak řečeno, hazard v ČR a patologické hráčství přímo ovlivňuje a ohrožuje až jedenapůl milionu občanů. Mnohé studie z terénu potvrzují, že jeden gambler ovlivňuje, resp. zatěžuje život dalším patnácti spoluobčanům. A tomu tato Sněmovna nebyla a není schopna zabránit, tuto sociální dekadenci tím vlastně přímo podporuje.

Jsem tu s vámi už dva roky a čekal jsem, kdy se to změní. I kdybych se nestyděl za některé další těžko pochopitelné výstupy Sněmovny, za tuto skutečnost se hluboce stydím a vůbec nedokážu pochopit, že nemáte stejné pocity.

Dámy a pánové, český hazard a gambling je příčinou až 60 % tuzemské majetkové trestné činnosti. Sečteno, podtrženo - každý rok nás zdejší hazard a hrací automaty ochudí o 30 miliard korun. Opakování je matka moudrosti. Přepočtěte si tento dopad na počty policistů v ulicích, resp. jejich dnešní absenci, početní stavy zdravotníků namísto dnešního omezování regionálních nemocnic, efektivní sociální systém namísto dnešní nefunkční sKarty a její stigmatizace, výši důchodů, peníze do školství, vědy - a mohl bych dál pokračovat velmi konkrétním výčtem. Namísto toho chráníme pandemii, která z naší země udělala kasino světa, jedno velké Las Vegas, které však má za následek až 400 tisíc patologických hráčů. Ročně vede také k několika stovkám sebevražd.

Nemluvě o tom, vážená paní ministryně Müllerová prostřednictvím pana předsedajícího, že je opakovaně seriózními studiemi napříč světem dokázáno, že hazard nejvíce rdousí domácnosti s nízkým příjmem a sociálně ohrožené. Přesto vás však neslyším protestovat, konkrétně se bránit tomuto automatovému šílenství.

A pro váženého kolegu Hegera jen fakt: hazard nás stojí víc než alkohol a kouření dohromady.

Vážení členové vlády, co mi na tento argument řeknete? Jak obhájíte svůj nezájem a nečinnost? Je snad v této zemi větší váha lobby hráčského než lobby tabákového průmyslu? Pak vám, celé vládě, přidám ještě několik faktů. Britské výzkumy potvrzují, že 77 % příjmů automatů pochází od patologických hráčů, kteří peníze shromažďují z krádeží, zneužívání sociálního systému, drog, kriminální a násilné činnosti. Vír sociální patologie se bohužel roztáčí za souhlasného mlčení vlády a nevynechává žádnou sociální skupinu. Znám sám mnoho dojemných příběhů sportovců, soudců, řemeslníků, lékařů i architektů a jejich rodin.

Chci vás ale upozornit, že řešení existuje. Budiž nám inspirací třeba Norsko, které nejprve omezilo výši sázek, hrací místa jasně označilo varováním a informací o přímých dopadech hazardního hraní. Následně omezili i počet automatů, reklamu na ně a jejich výskyt a poté je zcela zrušili. A nejenže dramaticky pokleslo patologické hráčství, kriminalita, ale celková touha sázet a trávit volný čas hraním.

O tomto řešení mluvím především v souvislosti s ohrožením mladých lidí, kteří jsou až čtyřikrát zranitelnější vůči svodům hazardních her, nemluvě o ženách na mateřské a v domácnosti, které jsou atakovány internetovým hraním. Problém se však dotýká i občanů v sociálně ohrožených a nezaměstnaností zatížených lokalitách, což opakovaně dokazuje česká praxe, kriminální delikty a rodinné tragédie. Znovu připomínám, nezapomínejme, že každý gambler přímo ohrožuje dalších patnáct slušných, hazardu odolávajících občanů a je drobnou mozaikou každoroční třicetimiliardové ztráty pro naše veřejné peníze.

Právě Norsko a další země, které zvolily nesmlouvavý postoj vůči hazardu a gamblerství, učinily zákazem herních automatů méně atraktivní i další typy her a hráčskému chování zásadně ubraly na dynamice. Díky tomu omezily sociální deprivaci, sebevraždy, kriminalitu, výskyt drog, ale i výskyt politické korupce a nátlaku. Dámy a pánové, desítky zahraničních studií a bohatá zahraniční praxe jsou toho důkazem. Pokud i tak pochybujete, poměřte svou zkušenost s neony, svodem lákajícím ke gamblingu ve vašem městě, obraťte se na místní policii, kolik již prošetřovala v souvislosti s patologickým hráčstvím vykrádaček, násilí, vážné kriminality, výskytu drog, smutných, často i tragických rodinných doher, vražd a sebevražd. Náhle si uvědomíte konkrétní dopad statistik, mlčení a benevolence resortu financí a jeho ministra pana Kalouska, ale i premiéra, ministra zdravotnictví, ministryně práce a sociálních věcí a vlastně celé vlády.

Dalším nesystémovým opatřením je směšování sázek na sport či dostihy a různých často dobročinných loterií s kasíny, automaty a videoterminály do jedné kategorie a posléze shodné rozdělování jejich výnosů. Pokud se kdekoli mimo Česko sází na konkrétní akce, výtěžek ze sázek jde z větší části zpět pořadatelům těchto akcí. Taková pravidla namísto různých nesystémových opatření by velmi pomohla průhlednému, standardnímu a úspěšnějšímu financování sportu.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců VV.)

 

Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: To byl pan poslanec Petráň se zařazením nového bodu. Procedurálně se k tomu nikdo nehlásí, tak půjdeme k další přihlášce k návrhu na změnu schváleného pořadu a je to pan poslanec Radek John. Pane poslanče, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek John: Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, i já považuji za velmi důležité, abychom hazard v této chvíli ve Sněmovně projednávali, a tak přestože se tady zametalo pod koberec a vetovala řada bodů, zkouším to i já. Chtěl bych navrhnout zařazení nového bodu, a sice bodu Informace ministra zdravotnictví ke zdravotně sociálním dopadům hazardu, a to jako první bod dnešního pořadu schůze.

Problém se samozřejmě netýká jen ministra zdravotnictví Hegera, který sice vede nesmiřitelný boj proti kouření, ale větší metlu české společnosti, tedy hazard, ponechává zcela bez zájmu. Problém se týká samozřejmě také ministryně Müllerové, s jejíž gescí pandemie hazardu, kterou v ČR zažíváme, a pandemie gamblerství přímo souvisí. A resort práce a sociálních věcí také zůstává netečný. Celou pandemii gamblerství spoluzpůsobil Miroslav Kalousek svou dlouholetou podporou hazardního lobby v zemi. Jinak se jeho konání v této oblasti nazvat nedá. I kvůli Miroslavu Kalouskovi jsme se stali zemí s největším počtem hracích automatů na světě. Na jeden automat v ČR připadá 150 lidí. V zahraničí je to tak, že na jeden automat připadá až 10 tisíc lidí. To znamená, v ČR jeden automat na 150 obyvatel, jinde jeden automat na 10 tisíc lidí. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP