(11.30 hodin)
(pokračuje Šeich)

A všechna ta opatření, co jsem jmenoval, by mohla zavést kumulativně. To znamená, příjmy z let, kdy vládla sociální demokracie, by stačily k tomu, aby všechny tyto věci, které jsem jmenoval, mohla současná česká vláda zavést, a to dohromady všechna naráz a pořád by na ně bylo. Bohužel není, protože přebytky z let sociální demokracie se prostě utratily. Byl tady velký flám... (Projevy nesouhlasu poslanců ČSSD.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Prosím o klid!

 

Poslanec David Šeich: Byl tady velký flám, nakoupilo se šampaňské, doutníky, pastelky a peníze v této chvíli nejsou. Čili vláda má jedinou možnost: šetřit. A doufám, že lidé to pochopí. Budou se na nás minimálně zlobit, ale tato vláda skutečně jinou možnost nemá.

Děkuji za vaši pozornost. (Potlesk několika poslanců zprava.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Faktická poznámka - pan poslanec Jeroným Tejc. Prosím.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já skutečně pokládám téměř za drzost od pana poslance Šeicha, který je ze strany, která má na svědomí kuponovou privatizaci, bankovní socialismus a z toho plynoucí stamiliardové ztráty, které musely být sanovány ze státního rozpočtu, a ze strany, která tady prosadila církevní restituce, které budou znamenat zadlužení 59 milionů a které budou splácet příští vlády, nikoliv tato, strany, která prosadila nespravedlivou důchodovou reformu, která bude znamenat, že 80 % lidí se bude skládat zvýšenou DPH na důchodech 20 % nejbohatších, opravdu tohle slyšet je něco, co je nevídané! Já bych vás požádal, abyste měl aspoň trošku sebereflexe, byl schopen aspoň trošku sebekritiky, a pokud už zde vystupujete, abyste vystupoval korektně a neříkal něco, co není pravda. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Pan kolega Zaorálek. Prosím.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, vypadá to pěkně, jak to tady zaznělo. Tady někdo chce poctivě škrtat a někdo chce peníze rozhazovat. Já si myslím, že problém je v tom, jakým způsobem se ty peníze škrtají a komu se berou. Rozumíte, já jsem teď viděl před dvěma dny ve veřejných zdrojích informaci o tom, jak současný ministr Kalousek, který předkládá tento rozpočet, úspěšně pokrýval smlouvu na prodej letounů CASA takovým způsobem, že díky tomu, že ve smlouvě se pevně zafixoval kurz koruny vůči euru, tak společnost Omnipol sklidila 200-250 milionů navíc. Kdo tady hájil zájmy státu? Pan ministr určitě znal podobu té smlouvy. Dneska má problém se k tomu vyjádřit.

Mně připadá, že když někdo takový předkládá rozpočet, ve kterém mluví o škrtech a úsporách, tak už to celé na veřejnost musí působit naprosto nevěrohodně. Pokud vy se tváříte, že vy jste zalepili všechny díry v rozpočtu, tak to by se vám také mohl někdo vysmát. Všichni vědí, že v této zemi se kauzy, které jsou spojeny s Ministerstvem obrany, s kauzou ProMoPro a s celou řadou dalších, které jsme se tady snažili otevřít, prostě neřeší. Takže předkládat úsporný rozpočet v podmínkách, kdy vy jste nebyli schopni udělat nic s korupcí na veřejných penězích, mně připadá chucpe! (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Nyní prosím pana poslance Jiřího Dolejše, po něm je přihlášen pan kolega Václav Votava. Ještě pardon, přednostní právo zde bylo. Omlouvám se vám. S přednostním právem pan poslanec Bohuslav Sobotka.

 

Poslanec Bohuslav Sobotka: Děkuji, vážená paní předsedkyně. Vážené kolegyně, kolegové, vážená vládo, víte, vláda není žádná chudinka, aby si nechala vnutit státní rozpočet, který nechce. Vláda prostě má nástroje na to, aby reagovala na vývoj ekonomiky. Od čeho jiného bychom také vládu tady měli mít, než aby se postarala o slušné fungování společnosti, o rozumný růst, o udržitelný růst a o zaměstnanost a o růst životní úrovně? Já nevím - máme tady snad vládu proto, aby nám zajistila permanentní recesi? Nebo tady máme vládu od toho, aby udržovala nezaměstnanost permanentně nad 8 % a nedovolila její pokles? Kam jsme se to dostali v této debatě, kterou vedeme nad těmito návrhy rozpočtu?

Vláda není žádná chudinka, vláda mohla reagovat a nereagovala! Tato vláda, tato koalice ODS a TOP 09 si stanovila rozpočtové priority pro příští rok. A ty rozpočtové priority jsou dvě. První se jmenuje církevní restituce, to je rozpočtová priorita, na které málem vláda padla, a druhá priorita se jmenuje zisky soukromých penzijních fondů. Také to přece pro koalici byla priorita, na které málem koalice padla! Vždyť proč teď projednáváme rozpočet až 28. listopadu? Prostě proto, že jste se nedokázali na těchto dvou prioritách dohodnout a bez toho jste nechtěli dál pokračovat. Takže je jasné, že máte pro příští rok dvě rozpočtové priority: zafinancovat církevní restituce a zajistit penzijním fondům miliardové zisky v příštích letech privatizací druhého důchodového pilíře. Vy jste se pro to svobodně rozhodli a svobodně orientujete rozpočtové výdaje k těmto cílům. Nezajímá vás zaměstnanost, nezajímá vás podpora hospodářského růstu, kašlete na bezpečnost, je vám úplně jedno, jak bude vypadat personální situace ve zdravotnictví. Vy prostě budete platit církevní restituce a budete financovat privatizaci důchodového systému. Ale proto se tato vláda rozhodla! Je to koaliční rozhodnutí. To jí nevnutila Evropská unie! To není nevyhnutelnost hospodářské politiky nebo naší rozpočtové situace.

A chtěl bych také požádat představitele koaličních stran, aby už nevyčítali minulým vládám, že měly hospodářský růst. Vy ho nemáte. Je to vaše neschopnost! (Potlesk poslanců ČSSD.) Šest let tady vládnou pravicové strany a je to jenom stagnace, recese, stagnace, recese. Nikde za těch šest let žádné nadechnutí, žádná perspektiva hospodářského růstu! Vy jste dojeli na té vlně, která přišla z doby vlády sociální demokracie, pak přišla finanční krize a od té doby už je to jenom stagnace nebo recese. Nic jiného. Vy jste dokonce měli dost peněz na utrácení, protože když skončily vlády sociální demokracie, tak v rezervních fondech ministerstev bylo 80 miliard korun. Osmdesát miliard korun v rezervních fondech ministerstev české vlády! Kolik bude v rezervních fondech, až tato vláda skončí? Kolik? (Zleva: Nula!) Bude tam jedna, dvě nebo tři miliardy korun? Možná čtyři. A možná ani to ne, možná tam budou jenom dluhy! Kolik bude v rezervních fondech v roce 2014, až tato vláda skončí? Bude tam 80 miliard? Nebude!

A jaký je stav na důchodovém účtu? Když končila vláda sociální demokracie, byl důchodový účet v přebytku. Teď je schodek 40 miliard korun! Bude důchodový účet v přebytku, až vaše vláda skončí, až skončí vláda pravice? (Potlesk poslanců ČSSD.) No nebude, protože z tohoto návrhu je zřejmé, že tam bude sekera a že ta sekera se bude pohybovat kolem 30 miliard korun ročně! V takové situaci vy předáte stát příští vládě a je jedno, jaká ta vláda bude! Jestli bude pravicová, nebo levicová, je to jedno, protože přijde k vybrakované zemi, k vybrakovaným rezortům, k rozvrácené státní správě, nikde žádné rezervy, všude jenom samé deficity! Vaše vláda to měla jednoduché. Zdravotní pojišťovny byly na konci vlády sociální demokracie v přebytku, důchodový účet byl na konci vlády sociální demokracie v přebytku, daňový systém generoval dostatečné finanční zdroje a státní deficit se snižoval. V roce 2007 nebyl ani jedno procento deficit veřejných financí v ČR. To byla situace, ve které vy jste přebírali zemi! V jaké jsme situaci dnes? Propad, rozklad, chaos. To je výsledek šesti let pravicové vlády!

Takže prosím, kolegové z koalice, bavme se o budoucnosti, protože debata o minulosti pro vás nikdy nemůže dopadnout dobře. (Potlesk poslanců ČSSD.) Lidé dokážou srovnávat, dokážou si uvědomit, jak se v této zemi žilo v době vlády sociální demokracie a jaká katastrofa, chaos je to dneska. Vždyť se podívejte na to, kolik lidí je spokojeno s politikou. Je to 20 %? Ne! Je to 8 %. Osm procent lidí je spokojeno s politickou situací v naší zemi a to souvisí s tím, jak vy tady vládnete a jakou tady vy děláte politiku.

Já rozhodně nesouhlasím s tím, co tady předvedl pan poslanec Šeich, když říká, že aktivní politika zaměstnanosti nemá žádný smysl. Pane poslanče, jeďte prosím na Šluknovsko a vysvětlete tam občanům, že aktivní politika zaměstnanosti vlády je nesmysl. Navštivte dílny pro zdravotně postižené a řekněte jim, že to je nesmysl, že vláda dělá nějakou aktivní politiku zaměstnanosti, aby zdravotně hendikepovaní měli práci. Řekněte to dlouhodobě nezaměstnaným, pro které nemáte peníze na veřejně prospěšné práce a nutíte je do veřejné služby, že to je vlastně nesmysl. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP