(11.00 hodin)
(pokračuje Zaorálek)
Máme 11 hodin, myslím, že můžeme otevřít další bod. Já jsem dnes ráno řekl, že budeme projednávat smlouvy od 11. hodiny, a tím dalším bodem, který máme projednávat, je
97.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky
a vládou Státu Katar o letecké dopravě
/sněmovní tisk 626/ - druhé čtení
Ministr dopravy ČR Pavel Dobeš Já velmi děkuji, za slovo, pane předsedající. Vážené dámy poslankyně, vážení páni poslanci, co se týče vzájemného vztahu České republiky a Státu Katar v oblasti civilního letectví, tak zde nejsou v současné době nijak upraveny vztahy. Na základě zájmu obou stran na sjednání dohody se v prosinci v roce 2008 uskutečnila v Praze jednání expertních delegací, při kterých byl dohodnut vzájemně přijatelný text dohody. Vláda České republiky vyslovila se sjednáním dohody souhlas v září v roce 2009 a vhodný termín na místo podpisu se podařilo nalézt v lednu letošního roku, kdy byla dohoda v Kataru podepsána.
Text dohody je poměrně liberální a odpovídá současnému vývoji v oblasti civilního letectví a je v souladu s ústavním pořádkem a ostatními součástmi právního řádu České republiky včetně závazků vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii. Sjednání dohody nevyžaduje změny v českém právním řádu a nebude mít dopad na výdaje státního rozpočtu.
Dovoluji si tímto požádat Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky o vyslovení souhlasu s ratifikací předkládané dohody. Děkuji.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: A já bych teď požádal zpravodaje výboru pana poslance Roma Kostřicu, aby se vyjádřil, jak to zahraniční výbor tedy projednal.
Poslanec Rom Kostřica: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, touto smlouvou se zabýval zahraniční výbor dne 3. září t. r. na své 21. schůzi a po odůvodnění náměstka ministra dopravy Ing. Miloslavy Haly zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi vládou České republiky a vládou Státu Katar o letecké dopravě, pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny, a zmocňuje poslance výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu ze schůze zahraničního výboru. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Otevírám tedy rozpravu. V této chvíli žádné přihlášky nemám, takže můžeme rozpravu samozřejmě i ukončit a budeme hlasovat. Ještě zagonguji pro pořádek. Zpravodaj zahraničního výboru nás seznámil s návrhem usnesení a o tomto návrhu usnesení, které vyjadřuje souhlas s dohodou mezi Českou republikou a Státem Katar. Budeme nyní hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, přijmout toto usnesení zahraničního výboru, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 77, přihlášeno je 120, pro hlasovalo 107, proti 1. Usnesení zahraničního výboru bylo Sněmovnou přijato a schváleno. My jsme tím pádem projednali bod číslo 97.
Další bod je.
98.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Úmluva o potlačování protiprávních činů
souvisejících s mezinárodním civilním letectvím a Protokol doplňující
Úmluvu o potlačení protiprávního zmocnění se letadel
/sněmovní tisk 629/ - druhé čtení
Ministr dopravy ČR Pavel Dobeš Děkuji. Dámy a pánové, předkládaný dokument byl přijat na diplomatické konferenci v Pekingu 10. září 2010 a za Českou republiku byl podepsán 23. listopadu 2011.
Předkládané mezinárodněprávní instrumenty reagují na snahy mezinárodního společenství a zejména mezinárodní organizace pro civilní letectví a chtějí odpovědět na nové hrozby vznikající v civilním letectví v průběhu 21. století, neboť provedená analýza prokázala, že některé nově vznikající hrozby nejsou dostatečně zakotveny v platných mezinárodních smlouvách, přičemž panovala naléhavá potřeba je na mezinárodní úrovni upravit. Mezi ty nové instrumenty, které jsou pokryty, patří hrozby jako použití letadla jako zbraně, použití letadla k protiprávnímu rozptýlení nebezpečných látek a použití takových látek při útoku na letadlo. Dohoda má charakter mezinárodní smlouvy.
Prosím Poslaneckou sněmovnu o schválení.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, pane ministře. Dříve, než požádám zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Vodrážku, aby odůvodnil usnesení výboru, tak bych upřesnil omluvu pana premiéra Petra Nečase, který se omlouvá z dopoledního jednání 46. schůze z pracovních důvodů.
Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec David Vodrážka: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, zahraniční výbor projednal tento návrh a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Úmluvy o potlačování protiprávních činů souvisejících s mezinárodním civilním letectvím, podepsané dne 23. listopadu 2011 v Montrealu, a Protokolu doplňujícího Úmluvu o potlačení protiprávního zmocnění se letadel a k tomu, aby Česká republika při příležitosti uložení ratifikačních listin učinila prohlášení, jejichž text vám následně přečtu. Dále pověřuje předsedu výboru a zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal tuto zprávu.
Ještě přečtu přílohu k usnesení: Prohlášení České republiky podle čl. 21 odst. 4 písm. a) Úmluvy o potlačování protiprávních činů souvisejících s mezinárodním civilním letectvím sjednané v Pekingu dne 10. září 2010: V souladu s čl. 21 odst. 4 písm. a) Úmluvy Česká republika oznamuje, že ustavila svou jurisdikci nad činy uvedenými v čl. 1 Úmluvy v případech stanovených v čl. 8 odst. 2 písm. a) a b) Úmluvy. A dále podle čl. XXII písm. a) Protokolu doplňujícího Úmluvu o potlačení protiprávního zmocnění se letadel sjednaného v Pekingu dne 10. září 2010, Protokolu Česká republika oznamuje, že ustavila svou jurisdikci nad činy uvedenými v čl. 1 Haagské úmluvy, ve znění Pekingského protokolu, 2010, v případech stanovených v čl. 4 odst. 2 písm. a) a b) Haagské úmluvy, ve znění Pekingského protokolu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, pane poslanče. Otevírám k tomuto bodu rozpravu. Kdo se hlásí do rozpravy? Nikoho nevidím, takže rozpravu končím. Pane ministře, chcete pronést závěrečné slovo? Nechcete.
Můžeme přikročit k hlasování o navrženém usnesení. Toto usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 629/1 a právě ho přečetl pan poslanec Vodrážka.
Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s tímto usnesením? Kdo je proti?
Hlasování číslo 78, přihlášeno 126, pro 97, proti 1. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Než přikročíme k dalšímu bodu, tak vás seznámím s další omluvou. Pan poslanec Boris Šťastný se omlouvá od 11 hodin z dnešního jednání Poslanecké sněmovny z důvodu účasti na jednání Zastupitelstva Hlavního města Prahy. ***