(11.50 hodin)
(pokračuje Paroubek)

Zkuste jít ven, pane ministře Vondro. Běžte ven a postavte se před ty lidi. Před pár desítkami minut jsem před nimi jen tak mimochodem také stál, nebo mezi nimi spíš, jimž ordinujete utahování opasků, a zkuste jim říci, že jste prošustroval půl miliardy z jejich kapes, protože jste přece nic nevěděl, o ničem nerozhodoval a nic jste nepodepisoval. Běžte jim vysvětlit, proč oni mají šetřit, utahovat své řemeny, aby pak jakýsi Vondra, nebo jiný Vondra tyto ušetřené peníze, ať už vědomě, či nevědomě prohnal účty v daňových rájích, protože nic nevěděl, o ničem nerozhodoval a ani nic nepodepisoval. My se vám tady, pane Vondro, zasmějeme, ale ti odboráři, a já se jim nedivím, by vám odpověděli na rozdíl od vás chlapsky.

Dámy a pánové, jsem ze srdce rád, že už se pan ministr Vondra uzdravil, že má páteř v pořádku. Na cestě do Iráku se nám uzdravil. Tak bych mu doporučoval, aby mezi odboráře raději nechodil, to by totiž mohlo mít za následek, že by se opět mohl vrátit na lůžko Vojenské nemocnice, kde by mu sličná sestřička musela opět dělat masáže a vařit čaj, a my bychom zase museli čekat na další jednání. Bohužel doktora Grünsteina z Osudů dobrého vojáka Švejka, který by panu Vondrovi naordinoval klystýr a chinin, ve Vojenské nemocnici už dnes nemají, takže by nám znovu nezbývalo než čekat. Čekat na to, až nám pan ministr vysvětlí, proč jeho podřízení zajišťovali služby ozvučení a tlumočení pro české předsednictví až na poslední chvíli, konkrétně v srpnu 2008, když o konání českého předsednictví se vědělo léta a s tímto byla také funkce místopředsedy vlády pro evropské záležitosti v lednu 2007 zřizována. Doufám, že nám pan ministr Vondra nebude opět tvrdit, že o českém předsednictví v té době nic nevěděl, o ničem nerozhodoval a nic nepodepisoval.

Dámy a pánové, doufám, že se také dočkáme věrohodného vysvětlení rozporu mezi slovy pana ministra Vondry, že se v zakázce pro ProMoPro nijak neangažoval, když tehdejší šéf Antimonopolního úřadu Martin Pecina veřejně pro Lidové noviny prohlásil, že u něj ve prospěch firmy ProMoPro pan tehdejší vicepremiér osobně intervenoval, a to dokonce tak, aby antimonopolní úřad dal dobrozdání, že se nemusí vypisovat výběrové řízení. Pan ministr Vondra by měl také jasně vysvětlovat, proč jeho bývalí podřízení tvrdí, že byl o všech věcech týkajících se zakázky pro firmu ProMoPro informován, což dokladují například zápisy z porad, na nichž je třeba smlouva s firmou ProMoPro dávána panu ministrovi Vondrovi na vědomí. Výmluva, že o zakázce ve výši skoro poloviny rozpočtu na pořádání předsednictví nic nevěděl, neobstojí, neboť, jak poukázal týdeník EURO, pan ministr Vondra si osobně zkoušel měkkost sedaček limuzín a dělal ochutnávače pokrmů - degustátora. Pokud by opravdu Alexandr Vondra věnoval více času svému degustátorskému jazýčku a luxusu pro své ctihodné ministerské pozadí, než aby si dal pozor, kam mu putují stamiliony za ozvučení a tlumočení českého předsednictví, měli bychom jeho služby nabídnout některé z cateringových firem nebo mu doporučit, zda by své pozadí nenabídl k reklamním účelům pro nějakou značku limuzín.

V neposlední řadě mě také velmi zajímá, jak si vysvětluje pan ministr Vondra, že jeho podřízení už v listopadu a prosinci 2008 signalizovali v zakázce pro ProMoPro problém, snažili se cenu snížit, jak dokládají dokumenty, ale pak pan majitel firmy ProMoPro pohrozil schůzkou s panem Vondrou a následně dotěrní úředníci už dali pokoj. Podotýkám, že ten pokoj dali jen do té doby, než se pan Vondra poroučel i se svým mlsným jazýčkem a luxusním pozadím za půl miliardy z funkce díky tomu, že Topolánkova vláda ztratila důvěru Poslanecké sněmovny. Všechny zmíněné dokumenty, které tyto zajímavé rozpory a nesrovnalosti popisují, byly zveřejněny.

Klíčové ovšem vidím toto. Nemyslím, že úkolem ministra je odpovídat za to, zda jsou čísla na faktuře správně sečtena či zda objednaná služba byla uskutečněna, tedy nemyslím si, že ministr může odpovídat za věcnou či formální správnost faktury, ale politickou odpovědnost za svůj tým a jeho činnost a výsledky má a nese vždycky.

Dámy a pánové, venku po celé zemi lidé dávají najevo této vládě, že s ní nesouhlasí, že je podvedla a že je štve, aby to byli opět a jen pouze oni, co budou jako ovce neustále nejen stříháni, ale že se jim při tom sedře i kůže z těla. Ano, stávka je politická. Pane Nečasi, Vondro, Bárto, Johne a Kalousku, a proč vlastně ne? Ti lidé vám chtějí říci, že vás mají dost, že mají dost vašich lží, kdy jim před volbami slibujete něco jiného, než pak děláte, že mají dost vašich zlodějen a drzosti, se kterou se pak vymlouváte. Ti lidé mají oprávněně dost toho, aby dotovali pohodlnost vašich pozadí, vaše mlsné jazýčky. To, že tady pánové Kalousek s Johnem a Bártou momentálně nejsou, neznamená, že nejsou stejní jako ministr Vondra. Jsou stejní. Možná, že někteří z nich jsou ještě horší, protože si hrají na svatoušky a nemají ani odvahu říci svému vlastnímu vládnímu kolegovi, že už s ním nechtějí hrát kuličky, protože se zkompromitoval a zesměšnil.

Jste stejná parta, parta, která chce vytunelovat tento stát, zprivatizovat ho pro své kamarády Šťávy, pro své bezpečnostní agentury, ať ji vlastní Bárta nebo Kubice, pro své jachty a vily v Toskánsku. Ti lidé venku mají plné právo stávkovat a vaše drzost, s jakou na jejich akci reagujete, je jen projevem vaší slabosti. Vždyť jste jako z filmu Hoří, má panenko. Čím více bojujete s korupcí, čím více zhasínáte, tím více se stát řítí do ještě většího dluhu. Včera jsem se dozvěděl z televize, že už je to více než 1 bil. 400 mld. Jen tak mimochodem za poslední čtyři roky přibylo v tomto dluhu 580 mld. korun. Z toho 150 mld. jste použili rezerv, které vám zanechala poslední sociálně demokratická vláda. Takže o tolik jste dokázali pozvednout tento stát!

Takže tím víc se stát řítí do ještě většího dluhu. Pan Vondra je jenom ten, co když se rozsvítilo, byl zrovna se šiškou tlačenky na place.

Vážená vládo, zvoní vám hrana, a pokud to neslyšíte, upřímně vás lituji. To, že tady nejste všichni a předhodili jste jednoho z vás, neznamená, že na vás nedojde řada.

Pane ministře Vondro, myslím, že soudný člověk, soudný politik, aspoň trošku se záchvěvy státnictví, by na vašem místě už dávno odešel. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Dalším přihlášeným je pan poslanec Petr Hulinský. Prosím.

 

Poslanec Petr Hulinský: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, na úvod musím říct, že jsem rád, že tu pan ministr Vondra mezi námi je, že se neschovává někde v nemocnici, třeba na neodkladné masáži. V kauze ProMoPro se totiž pan Vondra dokázal vymluvit doslova i na počasí, jen aby nemusel nést odpovědnost. Vzhledem k tomu, jak se pan ministr Vondra dosud choval, jak vysvětloval kauzu ProMoPro, jak sváděl odpovědnost na všechny ostatní jen ne na sebe, jsem se docela obával, že ho dnes opět chytne ploténka a my tady budeme mít smůlu. Pan ministr Vondra tu dnes naštěstí je a za to jsem rád. Nebudu spekulovat, zda si dnešek vyhodnotil jako ideální termín, protože všichni budou řešit stávku a ne to, co se bude dít ve Sněmovně. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP