(16.20 hodin)

Poslankyně Věra Jakubková: Děkuji. Paní předsedající, dámy a pánové, chtěla bych jen krátce komentovat svůj dnešní postoj při hlasování o nedůvěře vládě. S vírou v platnost dohod, a nyní hovořím o koaliční smlouvě a programovém prohlášení, jsem dala této vládě důvěru. Tato je nyní otřesena.

Ve svém prvním projevu na půdě Poslanecké sněmovny jsem řekla: Jsem přesvědčena, že politici jsou povinni hledat průniky, společné jmenovatele, že jsou povinni najít řešení. Chci dát vládě šanci ukázat, že dané slovo platí, rehabilitovat slovo politika. Doufala jsem, že máme příležitost přispět ke zlepšení politické kultury, budovat atmosféru důvěry a spolupráce.

Je jednoduché hledat dnes zodpovědnost za současný stav zejména u ministra Julínka, jehož zdravotnickou reformu veřejnost nepřijala. Já se však chci obrátit především k ministrům, které do vlády nominovala Strana zelených. Očekávání od nich byla vysoká, možná příliš. Faktem je, že zelení dnes ve vládě nerespektují názory občanů na vybudování radarové stanice v České republice. Neprosadili referendum, pozapomněli na kamiony, které je vyvezly do Poslanecké sněmovny, a opouštějí zelený pohled na zahraniční politiku. Ani s příchodem zelených se nedaří změnit pohled veřejnosti na politiku, která je veřejností vnímána jako neprůhledný byznys, v němž se mocensky a ekonomicky realizují úzké skupiny. Otázkou zůstává, zda zelená ministryně a ministři nemohou, nebo nechtějí změnit vládní politiku tak, aby dohody koaliční vlády platily a zelení přitom byli skutečnou alternativou mezi politickými stranami. Nedovedeme-li si uspokojivě odpovědět, je na místě zvážit odchod z vládní koalice.

Rehabilitace zelené politiky potřebuje čas a já jej svým ministrům i přes zklamání své, veřejnosti i straníků ještě chci dát. Dnes tedy nepodpořím nedůvěru vládě a hlasování se zdržím.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Lucie Talmanová: Prosím poslance Josefa Řiháka, dalšího přihlášeného do rozpravy, aby se ujal slova. Připraví se pan poslanec David Rath.

 

Poslanec Josef Řihák: Děkuji za slovo. Paní předsedající, kolegyně, kolegové, dnes tady již bylo řečeno dost důvodů k tomu, proč hlasovat pro nedůvěru této vlády. Po volbách do krajského zastupitelstva, které nyní proběhly, jsem přesvědčen o tom, že občané této země vám řekli, co si o vás myslí. Tato vláda, už když vznikala, tak vznikla na bázi kšeftů, kšeftaření a přeběhlictví. Tím jste začali a tím také podle mého názoru časem i skončíte.

Bylo tady dost řečeno v oblasti zdravotnictví, sociální péče, ekonomiky, co všechno jste tady udělali špatně. Já se zaměřím na jednu oblast. Já pocházím z Brdska a jsem starostou města Příbrami. My jsme tady několikrát žádali, abyste lidem dali možnost, aby lidi mohli říci, zdali chtějí, či nechtějí americkou základnu v Brdech. Již od samého začátku vaše praktiky jednání byly velice nevybíravé. Nejdřív jste zaplatili tabákového lobbistu pana Klvaňu a vyhodili jste z okna několik desítek milionů korun za to, že jste chtěli lidi přesvědčit, aby změnili názor. Jaký byl výsledek? Procento těch, kteří jsou proti umístění radarové základny, neklesl, naopak stoupl. Možná z toho máte radost vy a pan Klvaňa, který byl dobře zaplacen. Další metodu, která vám je vlastní, tak jste použili to, že jste slíbili do obcí v blízkosti tohoto radaru 1 miliardu 250 milionů korun, ale samozřejmě není to podmíněno tím, že to souvisí s radarem. Vy totiž jinak neumíte ovlivňovat lidi než prostě penězi. Ale problém je v tom, že abyste někde dali, tak někde musíte vzít. Já znám spoustu obcí ve svém regionu, které nemají vodovody, nemají kanalizace a jsou na tom špatně. Jsem velice rád, že ani jedna z obcí v blízkosti radaru vám na toto neskočila a ve volbách vám občané v blízkosti Brd ukázali, co si o vás myslí. Nenechali se prostě koupit tak, jak se nechali možná koupit někteří poslanci, kteří tady s vámi hlasují.

Mně je smutno z toho, když vidím předsedu klubu ODS pana Petra Tluchoře, jak přesvědčuje nezařazené poslance o tom, jak právě před chvilkou chtěli hlasovat a že jejich názor je takový, jaký má pan poslanec Tluchoře. Nedávno jsem si přečetl i v novinách vyjádření o tom, že když byl středočeský kongres, nebo když bylo středočeské jednání ODS, kde se měl volit pan poslanec Tlustý, že někteří tito lidé obcházeli starosty z ODS a kupovali si hlasy za to, když nepodpoří poslance Tlustého. Jistě, pan poslanec Tlustý to nedokáže. Ale já jsem z Příbrami a vím o tom, že takováto podobná jednání se vedla i kolem radaru.

Je mi smutno z toho - vám také, pane ministře (reakce na slova procházejícího ministra financí), mně z vás je taky, ale my vás mimochodem v Příbrami dobře známe z minula - je mi smutno z toho, že probíhala i od června setkání mezi prvním náměstkem ministra financí panem Ing. Fuksou, bývalým starostou Příbrami, a prvním místostarostou Příbrami, kteří se pokusili vyvolat krizi. Tato setkání byla za asistence některých lidí z amerického velvyslanectví. Je mi smutno, že již takhle jste chtěli ovlivňovali lidi a názor lidí. Myslím si, že krajské a první kolo senátních voleb v našem brdském regionu vám ukázalo, že lidi se prostě už dneska koupit nedají.

Možná to hlasování dneska prohrajeme, ale já si myslím, že možná za týden, za měsíc, za dva, jednou ta naděje bude, protože vy této zemi pouze škodíte. A divím se některým poslancům, kteří přistupují na tyto metody. Já si myslím, že politika přece nemá být o tom, jak si někoho koupit, ale má být o názoru, a tento názor prostě potom nějakým způsobem, i když budeme protikandidáti, proti sobě obhajovat. Ale vy už jste přišli akorát k takovým věcem, jako je kšeftování s názorem. A je mi z vás smutno.

Proto já budu hlasovat pro vaše odvolání. Já jsem se stal terčem v předvolební kampani docela i sprostých narážek vůči mé osobě a vůči mé rodině. Ale věřte, že jednou vám to vrátím.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Josefu Řihákovi. Dobré odpoledne, paní a pánové, budeme pokračovat.

Nyní je řádně přihlášen do rozpravy pan poslanec David Rath. Po něm se připraví pan ministr a místopředseda vlády Martin Bursík. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec David Rath: Děkuji. Dámy a pánové, hodina pokročila. Víte, skutečně, když jsem viděl Mirka Topolánka tuto sobotu večer v médiích, tak jsem si kladl otázku, zda vůbec má cenu tady nějaké hlasování o nedůvěře vyvolávat, protože když viděl ten zdrcující volební výsledek, tu svoji zdrcující prohru, to Waterloo ODS a své vlády, tak vypadal hodně zdrceně, bez energie, že jsem si říkal, že v pondělí nebo v úterý přijdeme do Poslanecké sněmovny a tady přijde Mirek Topolánek a informuje nás, že rezignoval. Vůbec bych se mu nedivil, protože to by udělal každý, kdo by vedl své lidi do takové porážky. Nicméně včera i dnes jsme svědky, že ten zdrcený muž byl zdrcen jen pár minut a že už tady máme zase zpátky toho starého dobrého Mirka Topolánka. Včera se to projevilo tím, že zase měl křeč v prostředníku a mával jím ve foyeru Sněmovny. Takže je zvláštní, že mu to poučení vydrželo jenom v sobotu večer.

Já jsem si říkal, že nemá cenu vystupovat, protože přece skutečně kopat do někoho, kdo takhle drtivě prohrál, nemá cenu, že to nemá žádnou úroveň.

***
Přihlásit/registrovat se do ISP