FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. v. o.

230

Vládní návrh

Zákon

ze dne .......... 1990,

kterým se mění a doplňuje trestní zákon

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:

Čl. I

Trestní zákon č. 140/1961 Sb., ve znění zákonů č. 120/1962 Sb., č. 53/1963 Sb., č. 56/1965 Sb., č. 81/1966 Sb., č. 148/1969 Sb., č. 45/1973 Sb., č. 159/1989 Sb., č. 47/1990 Sb. a č. 175/1990 Sb. se mění a doplňuje takto:

Za § 118 se vkládá nový § 118a, který včetně nadpisu zní:

"§ 118a

Neoprávněné obchodování devizovými hodnotami

(1) Kdo neoprávněně ve větším rozsahu obchoduje devizovými hodnotami nebo kdo devizovými hodnotami neoprávněně obchoduje, ačkoliv byl za takový nebo obdobný čin v posledních dvou letech odsouzen nebo v posledním roce za neoprávněnou koupi, prodej nebo směnu devizových hodnot postižen, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo propadnutím věci.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny;

b) spáchá-li takový čin výdělečně;

c) byl-li za takový nebo obdobný čin v posledních dvou letech potrestán nebo z výkonu trestu odnětí svobody uloženého za takový nebo obdobný čin v posledních dvou letech propuštěn, nebo

d) získá-li takovým činem značný prospěch.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 prospěch velkého rozsahu.

Čl. II

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení."

 

Důvodová zpráva

Všeobecná část

V souvislosti si ekonomickými opatřeními směřujícími k omezení negativních jevů v oblasti mezinárodního cestovního ruchu, zejména nelegální směny peněz (tzv. veksláctví), jako jsou změny v kursové oblasti, rozšíření sítě směnáren a dalšími, je třeba přijmout i vhodná opatření v oblasti represe, která budou doplňovat tato ekonomická opatření a zvýší jejich účinnost.

Těžiště represívních opatření bude spočívat v oblasti úprav postihu devizových přestupků. Úpravy devizového zákona budou směřovat k tomu, aby jako přestupek bylo postihováno jednání, spočívající v nelegální směně peněz i obchodu s nimi, které se dopustí devizoví tuzemci i devizoví cizozemci. Současně budou zvýšeny sankce za devizové přestupky.

Doplňujícím represívním opatřením je předložený návrh novely trestního zákona. Zásada pomocné úlohy trestní represe v boji s protispolečenskou činností je zde zachována vzhledem ke zmíněnému komplexu opatření přijímaných k tlumení neoprávněného obchodování s devizovými hodnotami.

Zvláštní část

K článku I

Neoprávněné obchodování devizovými hodnotami je zvláštním případem trestného činu neoprávněného podnikání podle § 118 trestního zákona, jehož společenská nebezpečnost je výrazně vyšší vzhledem k rozšířenosti tohoto jednání a jeho dopadu na devizové hospodaření státu. Pro naplnění skutkové podstaty trestného činu se nevyžaduje, aby byla devizovému hospodářství způsobena škoda, postačí pouze, aby pachatel provozoval směnárenskou činnost bez příslušného povolení Státní banky československé (§ 21 devizového zákona).

Větším rozsahem se bude rozumět objem finančních prostředků v hodnotě nejméně 16 tis. Kčs, obdobně jako je tomu u trestného činu neoprávněného podnikání, přičemž pro přepočet valut nebo deviz se použije kurs pro obchodní a neobchodní platy, stanovený v kursovním lístku.

Pokud jde o předchozí trestní postih, v úvahu bude přicházet nejen postih pro stejný trestný čin, ale i postih pro trestný čin obdobný, zejména pro trestný čin ohrožení devizového hospodářství podle § 146 trestního zákona, za který mohl být případný pachatel již postižen podle dosavadních předpisů, popřípadě i pro trestný čin neoprávněného podnikání podle § 118 trestního zákona.

Podle navrženého ustanovení bude možno též postihnout pachatele, kteří se dopouštějí neoprávněného obchodování devizovými hodnotami opětovně v menším rozsahu a byli pro tato jednání postiženi jako za devizový přestupek. Devizový přestupek může spočívat jak v obchodování s devizovými hodnotami v menším rozsahu (§ 21 devizového zákona), tak i v jednorázovém prodeji, koupi nebo směně takových prostředků (§ 22 devizového zákona).

K zajištění přehledu o postihu pachatelů pro devizové přestupky bude zavedena centrální evidence postihu těchto přestupků na základě novely vládního nařízení o rejstříku trestů.

K článku II

S ohledem na to, že jde o dílčí úpravu, s jejímž záměrem byla veřejnost dostatečně seznámena a s ohledem na naléhavost věci - je možné, aby zákon nabyl účinnosti dnem vyhlášení.

V Praze dne 4. října 1990

 

Předseda vlády ČSFR:

Čalfa v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP